Reklama

Wiadomości

Kryzys wiatrowy w Niemczech. Zbudowano ok. 4 razy mniej turbin niż potrzeba

Fot. Pixabay

Niemcy mają kolejny problem ze swoją energetyką - tym razem chodzi o turbiny wiatrowe. W pierwszej połowie bieżącego roku zbudowano około cztery razy mniej takich urządzeń niż potrzeba, by spełnić cele postawione przez rząd w Berlinie.

Reklama

Jak podaje portal Clean Energy Wire, powołując się na ustalenia gazety Handelsblatt, w pierwszej połowie 2022 roku w Niemczech oddano do użytku tylko 235 nowych turbin wiatrowych. Tymczasem, żeby spełnić przedstawione przez Berlin cele energetyczne, polegające na udziale 80% źródeł odnawialnych w niemieckim miksie w 2030 roku, Niemcy muszą budować rocznie nawet 1500-2000 takich instalacji.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Rozwoju parku wiatrowego nie przyspieszyły intensywne wysiłki rządu federalnego - w RFN zaczyna brakować odpowiedniego terenu, co wynika m. in. z tego, że oraz częściej lokalni mieszkańcy - przeciwni wiatrakom - wytaczają pozwy spółkom instalującym takie jednostki.

Niemcy posiadają 56,3 GW mocy zainstalowanej w wiatrakach na lądzie i 7,8 GW w wiatrakach na morzu. 2021 roku segment wiatrowy odpowiadał za ok. 20% niemieckiej produkcji energii elektrycznej.

  • OZE

Komentarze