Reklama

Wiadomości

Czy ONZ powoła komisję ws. sabotażu na Nord Stream? Tego chce Rosja

Autor. United Nations

Rada Bezpieczeństwa ONZ zapowiedziała posiedzenie w sprawie wysadzonych gazociągów Nord Stream. Głosowanie nad powołaniem komisji śledczej wyjaśniającej sabotaż na podwodnej magistrali ma odbyć się jeszcze w tym tygodniu.

Reklama

Posiedzenie RB ONZ odbędzie dziś w Nowym Jorku ok. godz. 15:00 lokalnego czasu. To zapowiedź głosowania nad przekazanym wcześniej, rosyjskim projektem rezolucji, w której przedstawicielstwo Rosji zwraca się do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o rozpoczęcie międzynarodowego śledztwa w sprawie wybuchów gazociągu Nord Stream i zidentyfikowanie sprawców.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Głosowanie ws. „pilnego powołania niezależnej międzynarodowej komisji śledczej" ma odbyć się jeszcze w tym tygodniu – powiedział Dmitrij Polanski, zastępca ambasadora Rosji przy ONZ. Jak podkreśla, aby rezolucja Rady została przyjęta, potrzeba co najmniej dziewięciu głosów za i braku weta ze strony stałych członków Organizacji.

Anonimowe źródło zaznajomione z rosyjską propozycją rezolucji tłumaczy, że komisja powinna składać się z niezależnych i uznanych na arenie międzynarodowej prawników, a jej skład zostanie powołany przez Sekretarza Generalnego ONZ. Zadaniem komisji byłoby przeprowadzenie kompleksowego i bezstronnego śledztwa oraz identyfikacja wykonawców, zleceniodawców i współodpowiedzialnych za wysadzenie magistrali Nord Stream.

Czytaj też

Nie milkną głosy po opublikowanych na początku lutego wynikach dziennikarskiego śledztwa Seymour Hersha, w których dziennikarz oskarżył Stany Zjednoczone o podłożenie ładunków wybuchowych na rurociągach biegnących po dnie Morza Bałtyckiego. Zdaniem Hersha, amerykańscy nurkowie mieli być wspierani przez norweskie służby

Reklama

Komentarze

    Reklama