Reklama

OZE

Tauron chce skupić się na inwestycjach w OZE

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Tauron chce skupić się w kolejnych latach na inwestycjach w powiększanie Odnawialnych Źrodeł Energii w grupie kapitałowej, w tym na akwizycji nowych projektów wiatrowych i fotowoltaicznych - poinformowali podczas czwartkowej wideokonferencji prasowej przedstawiciele zarządu Tauronu.

"Przy generowanym przez nas rocznym wyniku EBITDA w wysokości około 3,5 mld zł i przy naszych obecnych wydatkach inwestycyjnych, oczywiście inwestycje powodują wzrost zadłużenia. Zakładamy jednak, że w 2021 roku wydatki inwestycyjne będą niższe. Przypomnę też, że w strategii mówiliśmy o wyniku EBITDA ponad 4 mld zł i to co przekazaliśmy, jest aktualne, chcemy żeby taka EBITDA była generowana" - powiedział wiceprezes Marek Wadowski.

"Chcemy się skupić na obszarze wzrostu naszych zielonych mocy, a także w dystrybucji, gdzie pracujemy nad tym, żeby nasze możliwości przyłączeniowe Odnawialnych Źródeł Energii rosły" - dodał.

Prezes Tauronu Filip Grzegorczyk poinformował, że Tauron jest w dalszym ciągu zainteresowany akwizycjami nowych projektów wiatrowych i fotowoltaicznych.

Zaprzeczył także, by istniało ryzyko opóźnienia z powodu pandemii koronawirusa analiz due diligence prowadzonych przez potencjalnych zainteresowanych odkupieniem od Tauronu segmentu ciepłowniczego.

Wiceprezes Wadowski zapewnił, że cele zapisane w aktualizacji strategii z 2019 roku są nadal aktualne. Zakładają one, że docelowo Tauron ma mieć 900 MW w farmach wiatrowych i 300 MW w farmach fotowoltaicznych.

"Nie jesteśmy w stanie precyzyjnie podać kolejnych inwestycji. Cały czas analizujemy rynek, patrzymy, gdzie moglibyśmy zbudować jednostki, bo takich projektów również intensywnie poszukujemy, jak również gdzie możemy zakupić już istniejące farmy" - powiedział.

"Jest za wcześnie, by mówić o konkretach, ale prace trwają. Może się okazać, że pandemia spowolni projekty, ale to będzie tylko czasowe, podtrzymujemy nasze cele przedstawione w maju zeszłego roku" - dodał.

W 2019 roku wydatki inwestycyjne grupy Tauron wzrosły o 8 proc. i wyniosły ponad 4,1 mld zł.

Główne inwestycje miały miejsce w segmencie wytwarzania (1,68 mld zł), w tym na budowę nowych mocy Jaworzno 910 MW wydano 1 mld zł, nakłady odtworzeniowo-modernizacyjne kosztowały 215 mln zł, uciepłowienie Elektrowni Łagisza 104 mln zł, dostosowanie jednostek wytwórczych TW do BAT 42 mln zł.

Wydatki w segmencie dystrybucji wyniosły w zeszłym roku 1,79 mld zł, w tym modernizacja i odtworzenie majątku sieciowego 996 mln zł, budowa nowych przyłączy 667 mln zł, a nakłady na IT, budynki i środki transportu 117 mln zł.

W segmencie wydobycia inwestycje wyniosły 480 mln zł, w tym przygotowanie produkcji 185 mln zł, budowa szybu Grzegorz w ZG Sobieski 94 mln zł, budowa poziomu 800 m w ZG Janina 81 mln zł, a program inwestycyjny ZG Brzeszcze 70 mln zł.

Tauron w 2019 roku przeznaczył też 601 mln zł na kupno farm wiatrowych o mocy 180 MW i kupił projekt budowy farmy PV Choszczno o mocy 6 MW.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama