Kurtyka: na koniec roku instalacje fotowoltaiczne mogą mieć 1500 MW łącznej mocy

25 listopada 2019, 14:16
pv farm
Fot.: Flickr.com
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Instalacje fotowoltaiczne w Polsce mogą osiągnąć na koniec tego roku łączą moc na poziomie 1500 MW – ocenił w poniedziałek minister klimatu Michał Kurtyka podczas II Forum Energetyki Rozproszonej w Krakowie.

Według niego postęp technologiczny i obniżenie kosztów instalacji, głównie fotowoltaicznych, sprzyja dynamicznemu rozwojowi energetyki rozproszonej w naszym kraju.

"Rok temu w grudniu było 200 MW zainstalowanej mocy jeżeli chodzi o panele fotowoltaiczne w Polsce, a na koniec tego roku prawdopodobnie może nawet dobijemy do 1500 MW, a w każdym razie w październiku przekroczyliśmy 1000 MW i jest to bardzo szybko rosnący w tym momencie trend" - wskazał Kurtyka podczas konferencji dotyczącej energetyki rozproszonej w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Rozwój energetyki rozproszonej jest także wspierany poprzez klastry energii i spółdzielnie energetyczne. Jak przypomniał Kurtyka, obecnie na kilkaset takich klastrów 66 ma status klastra pilotażowego, przyznany przez Ministerstwo Energii.

„Obecnie mamy 66 takich struktur klastrowych - to wszystko to jest zakumulowana energia ludzka. Jesteśmy zainteresowani tym, żeby w inny sposób tę naszą energetykę układać. To jest potężne aktywo, które jest dzisiaj na wyciągnięcie ręki" - ocenił minister klimatu.

Zwrócił też uwagę na spadające ceny i rosnącą dostępność innych form energetyki rozproszonej związanej np. z pompami ciepła czy budownictwem pasywnym.

Prosumentem może być gospodarstwo domowe lub firma, wytwarzająca - np. dzięki instalacji fotowoltaicznej - energię elektryczną na własne potrzeby i sprzedająca nadwyżkę prądu do sieci energetycznej. Wsparcie na uruchamianie umożliwiających to instalacji zapewnia rządowy program "Mój prąd", który przewiduje łączne nakłady rzędu 1 mld zł dla co najmniej 200 tys. takich instalacji. Dofinansowanie może sięgnąć połowy poniesionych kosztów, maksymalnie 5 tys. zł.

W ocenie Kurtyki rozwój energetyki rozproszonej w Polsce podniesie jakość życia obywateli i poprawi bezpieczeństwo energetyczne kraju. Zwiększa także innowacyjność gospodarki, tworzy nowe miejsca pracy i szanse rozwojowe dla polskich firm.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Lupo
wtorek, 3 grudnia 2019, 09:09

przecież premier powiedział że już mamy 1500 MW w sejmie,,, ktoś tu "cygani" czyżby znowu pinokio

Tweets Energetyka24