• Partner główny
    Logo Orlen

OZE

Emilewicz dla E24: szacujemy, że na koniec roku OZE będzie stanowić 13% miksu

Fot. PSEW
Fot. PSEW

- Szacujemy, że na koniec tego roku będzie to ok. 13%, przez ostatnie 2 lata widzimy bardzo wyraźny wzrost w zakresie generacji – powiedziała portalowi Energetyka24.com wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Komisja Europejska zredukowała kwotę, która miała być przeznaczona na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku miało to być 40 mld euro, z czego Polska miała dostać 8 mld. Teraz cała suma wyniesie 8 mld euro, a Polska ma otrzymać 3,5 mld. O ile zatwierdzi cele neutralności klimatycznej – w innym wypadku, wedle zapisów budżetu, kwota ta zmniejszy się o 50%.

Spytaliśmy wicepremier Jadwigę Emilewicz o to, czy w związku z powyższą zmianą, Polska będzie w stanie sobie poradzić z redukcją emisji CO2 w wymiarze wymaganym przez UE.

"FST pierwotnie miał być podstawowym wehikułem inwestycji w odnawialną  energię, ale nie tylko. Dziś fundusz odbudowy bardzo wyraźnie wskazuje kierunek inwestycyjny. Cele OZE do spełnienia na koniec 2020 roku, czyli 15% energii pochodzącej z odnawialnych źródeł będzie trudny do osiągnięcia" - odpowiedziała minister rozwoju na pytanie portalu Energetyka24.com.

"Szacujemy, że na koniec tego roku będzie to ok. 13%, przez ostatnie 2 lata widzimy bardzo wyraźny wzrost w zakresie generacji. Przyspieszamy, kończą się prace nad ustawą, która ma usprawnić inwestycje w elektrownie wiatrowe na morzu i teraz zapowiedziana przeze mnie zmiana w zakresie energetyki wiatrowej na lądzie. Mamy nadzieję, w ten sposób nie tylko mikroinstalacje przyspiesza realizację celu OZE ale także wielkoskalowe inwestycje" - dodała.

Jadwiga Emilewicz zapowiedziała rozpoczęcie konsultacji nad nowelizacją tzw. ustawy 10H, wedle której wiatraki mają być oddalone od domów mieszkalnych o co najmniej odległość 10-krotną wysokości wiatraka. Zmiana ma polegać na tym, że ta odległość będzie mogła ulec redukcji, jeśli lokalny samorząd i mieszkańcy wyrażą na to zgodę.

Komentarze