Reklama

Ropa

Orlen Lietuva liderem wśród litewskich spółek

  • Fot. www.grupaazoty.com
    Fot. www.grupaazoty.com

W rankingu Top 1000 największych litewskich spółek 2016 roku, opracowanego przez dziennik biznesowy „Verslo žinios”, pierwszą lokatę zajął Orlen Lietuva. Na piątym miejscu w zestawieniu znalazł się inny potentat z branży paliwowej - operator stacji Lukoil Baltija. Na szóstym uplasował się monopolista przewozów kolejowy Lietuvos Geležinkeliai, z którym rafineria w Możejkach jest w poważnym sporze dotyczącym warunków współpracy.

Już po raz drugi Orlen Lietuva znalazł się na czele powyższego zestawienia z zyskiem brutto za 2015 rok w wysokości blisko 200 milionów euro. Mimo zmniejszających się marż rafineryjnych dyrektor generalny Ireneusz Fąfara jest zadowolony: „Spółka Orlen Lietuva uzyskała dobre wyniki z powodu nadzwyczaj sprzyjającej sytuacji makroekonomicznej”. Dodał również: „Naszym zadaniem jest należycie reagować na zmiany na rynku i podejmować działania pozwalające na zachowanie wysokich standardów działalności spółki”.

W pierwszym kwartale 2016 roku rafineria w Możejkach przerobiła o 33 % więcej ropy, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, dochodząc do ilości 2,385 mln ton. Wykorzystano do tego 94% mocy przerobowych zakładu, co przełożyło się na zwiększenie zysku o 9% rdr. Wyniósł on blisko 46 mln euro, wobec ponad 42 mln w 2014 .

Jak policzył dziennik biznesowy "Verslo žinios" przychody łączne 1000 największych spółek litewskich w 2015 r. wyniosły 38,8 mld euro. Z tego 21,7 mld euro wygenerowała pierwsza setka spółek z zestawienia.

Zobacz także: Orlen spodziewa się silnego wzrostu cen ropy

Zobacz także: Państwo zwiększa kontrolę nad zapasami interwencyjnymi ropy

Reklama

Komentarze

    Reklama