Reklama

Ropa

OPEC zarabia pomimo niskich cen ropy

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Państwa zrzeszone w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową w pierwszym półroczu 2017 roku zarobiły około 1,64 mld dolarów. Zysk ten jest większy od osiągniętego w drugim półroczu ubiegłego roku o ponad 10%. Kartel osiągnął takie wyniki pomimo stosunkowo niskich cen ropy, które nie zareagowały znacząco na wprowadzone przez OPEC cięcia.

Jak podaje Agencja Reutera, państwa zrzeszone w Organizacji spodziewają się, że zysk będzie rósł przez resztę roku, w miarę jak ilość ropy na rynkach będzie spadać. Całościowy zysk OPEC za rok 2017 ma być większy od wyniku za rok poprzedni o 9-10%.

Podczas ubiegłorocznych obrad w Wiedniu Organizacja Państw Eksportujących Ropę zadecydowała o zredukowaniu od stycznia swej produkcji do 32,5 mln baryłek dziennie. Państwa OPEC zgodziły się obniżyć produkcję ropy o 1.2 mln b/d w pierwszej połowie 2017 roku. Podobną decyzję podjęła też Rosja, która - choć nie jest członkiem organizacji - poinformowała, że jest gotowa zredukować wydobycie o 300 tys. b/d. Ograniczenia mają potrwać do 31 marca 2018 r.

Zobacz także: OPEC utrzymuje ograniczenia produkcji. "Osiągnięto porozumienie"

Reklama

Komentarze

    Reklama