Reklama

Gaz

Niemiecki wicekanclerz w Moskwie

  • Fot. MON
    Fot. MON

Niemiecki wicekanclerz i jednocześnie minister gospodarki, Sigmar Gabriel (SPD) udaje się z oficjalną wizytą do Moskwy. Według medialnych spekulacji głównym celem podróży ma być omówienie z partnerami rosyjskimi bieżącej współpracy gospodarczej i jej perspektyw. 

Jak informuje agencja Associeted Press wicekanclerz Niemiec, Sigmar Gabriel uda się dziś (28 października) z wizytą do Moskwy. Polityk być może spotka się m.in. z prezydentem Władimirem Putinem.

Spekuluje się, że tematem przewodnim wizyty będą kwestie gospodarcze, w tym związane z sektorem energetycznym, oraz sankcje zachodnie. Warto przypomnieć, że w lipcu i październiku br. Sigmar Gabriel spotkał się z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem. Tematem ich rozmów był projekt Nord Stream 2, w którym uczestniczą niemieckie firmy. Pod koniec września br. wicekanclerz Niemiec podkreślał natomiast publicznie, że W dłuższej perspektywie utrzymywanie sankcji wobec Rosji nie powinno być dla Europy celem samym w sobie”. Polityk apelował również, by inicjować konstruktywną współpracę z Moskwą. Jako przykład ilustrujący swoje tezy wymienił nowy projekt Gazpromu nad Bałtykiem.

Kolejnym tematem, który może być poruszony podczas wizyty Gabriela w Moskwie może być kondycja niemieckich firm działających w Federacji. W ostatnich dniach media informowały o nienajlepszych wynikach E.ON Rosja. W sierpniu br. Komisja Wschodnia Niemieckiego Związku Przemysłu informowała, że straty przedsiębiorstw z RFN działających na terytorium rosyjskim mogą wynieść w 2015 r. 20 mld euro.

Zobacz także: Wicekanclerz Niemiec ponownie spotkał się z prezesem Gazpromu

Zobacz także: Wicekanclerz Niemiec: Naszym celem powinno być stopniowe znoszenie sankcji

 

Reklama

Komentarze

    Reklama