Reklama

Atom

ME: chcielibyśmy zbudować reaktor eksperymentalny

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Polska chce rozwijać technologię HTR-ów, czyli reaktorów wysokotemperaturowych; to idealne rozwiązanie dla przemysłu ciężkiego, który potrzebuje ciepła - zapowiedział w poniedziałek wiceminister energii Andrzej J. Piotrowski.

"Wspólnie z Brytyjczykami i być może Japończykami chcielibyśmy postawić doświadczalny HTR koło (Narodowego Centrum Badań Jądrowych - PAP) w Świerku" - powiedział Piotrowski. Jak dodał, po dwóch, trzech latach doświadczeń i badań, można będzie przejść do przygotowania projektu pilotażowego.

 

W resorcie energii jest zespół ds. reaktorów typu HTR (High Temperature Reactors). Dzięki ich zastosowaniu można zmniejszyć zależności od importu gazu i ropy, zmniejszyć produkcję CO2, pozyskać nowe technologie i zwiększyć poziom technologiczny polskich dostawców podzespołów, eksport tych podzespołów, oraz helu do HTR w innych krajach.

 

Jak powiedział Piotrowski, "za kilka miesięcy" grupa, która pracuje nad możliwością wdrożenia projektu będzie "mieć bardzo konkretne zalecenia".

 

"Mamy bardzo dużo przemysłu ciężkiego, który potrzebuje ciepła. Tego typu reaktory są idealnym rozwiązaniem" - powiedział wiceszef resortu energii.

 

Reaktorami wysokotemperaturowymi HTR określa się reaktory chłodzone gazem z moderatorem grafitowym, osiągające temperatury gazu na wyjściu z rdzenia powyżej 700°C. W HTR stosuje się wzbogacony uran jako paliwo, a hel - jako czynnik chłodzący. Możliwość osiągnięcia wysokich temperatur chłodziwa (do 1000°C) w wyniku specjalnej konstrukcji rdzenia i paliwa oraz zastosowanie żaroodpornych materiałów pozwala nie tylko na użycie reaktora HTR w elektrowniach do produkcji energii elektrycznej z wysoką sprawnością, ale przede wszystkim jako źródła ciepła dla przemysłu.

 

Na świecie istnieje kilkanaście badawczych i przemysłowych reaktorów HTR. Reaktor HTR powinien powstać przy zakładach chemicznych i zasilać je bezpośrednio w energię elektryczną i ciepło procesowe. Największymi konsumentami ciepła są rafinerie i inne zakłady chemiczne.

 

Podczas odbywającej się w Ministerstwie Energii konferencji Promieniujemy na Polską Gospodarkę minister Krzysztof Tchórzewski poinformował, że decyzja o przyszłości polskiego programu jądrowego zostanie podjęta w pierwszej połowie 2017 r.

 

Zobacz także: ME: kontynuujemy działania dotyczące energetyki jądrowej

 

Jakub Wiech/PAP

Reklama

Komentarze (1)

  1. Wypalony Koksu

    HTR to jedyna dobra opcja wykorzystania energii atomowej dla Polski. Budowa elektrowni jądrowej tylko dla prądu jest całkowicie nieopłacalna.

Reklama