Reklama

Gaz

Litwa: Rosjanie próbowali sabotować terminal LNG w Kłajpedzie

Departament Bezpieczeństwa Państwowego Republiki Litewskiej poinformował w swoim raporcie, że Rosjanie podejmowali próby nacisku na odbiorców gazu, które miały doprowadzić do rezygnacji z usług terminalu LNG w Kłajpedzie - oczywiście na rzecz surowca płynącego ze wschodu.

Zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie Rosjanie nadal podejmują wysiłki mające na celu sabotowanie działalności litewskiego terminalu LNG. Tego na czym dokładnie polegały naciski raport nie precyzuje, Litwini nie ujawnili również wobec których odbiorców gazu były one stosowane.

Kolejnym rosyjskim działaniem mającym na celu uderzenie w litewską gospodarkę jest ograniczenie przewozu rosyjskich towarów przez ten kraj. W skutek takiej działalności tamtejsze koleje straciły 13 procent zysku. Rosjanie doprowadzili do tego, że ich przedsiębiorstwa zaczęły prowadzić transport drogą morską, która jest nota bene bardziej kosztowna, niż transport kolejowy. Świadczy to o tym, że za taką decyzją stoją nie względy ekonomiczne, a próba wywarcia politycznego nacisku.

Litewskie służby poinformowały także, że organizowane przez Gazprom aukcje gazu, do których przeprowadzenia zobowiązała spółkę Komisja Europejska w 2015 roku, odbywają się rzadko i z opóźnieniem, a sprzedawany na nich wolumen jest zbyt mały, aby mogły one mieć większy wpływ na rynek.

Zobacz także: Gazprom obniży cenę gazu dla niemieckiego potentata

Zobacz także: Ukraina: Agencja PR ma walczyć z Nord Stream 2

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama