• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Litewska kolej pomoże Rosjanom wkroczyć na polski rynek węgla

Jeden z największych rosyjskich eksporterów węgla, PJSC Kompania Paliwowa Kuzbass planuje dostarczać do Polski dodatkowy wolumen tego surowca, który do naszego kraju ma dotrzeć przez Litwę. Jego przewozem zajmie się tamtejszy państwowy przedsiębiorca Lietuvos Geležinkeliai, znany z tego, że narzuca monopolistyczne ceny za transporty do polskiej rafinerii w Możejkach.

Pierwszy transport węgla przeznaczonego na eksport wyruszył na początku sierpnia. Po załadunku na stacji Meret surowiec dotrze drogą przez Litwę i obwód kaliningradzki do Polski.

"Aktualnie zawarliśmy porozumienie na dwie dostawy węgla. Długoterminowo myślimy o ich większej liczbie. Do końca roku chcielibyśmy przetransportować 250 ton." - powiedział przedstawiciel agencji BNS obsługującej litewską kolej. Zaznaczył również, że wcześniej rosyjski węgiel trafiał do Europy poprzez Białoruś, a także drogą morską, z portu w st. Petersburgu.

Rosyjski koncern postawił sobie ambitny cel, aby w tym roku zwiększyć swój wolumen eksportu z ubiegłorocznego 6,9 miliona ton, do 7,4 miliona. Głównym rynkiem zbytu dla PJSC są kraje azjatyckie, w zeszłym roku dotarło tam 79,6 % eksportowanego węgla. Duże ilości surowca kierowane są również do Polski. W ubiegłym roku 17 % węgla eksportowanego przez koncern trafiło do naszego kraju. Pozostałymi klientami rosyjskiego przedsiębiorcy są państwa bałtyckie.

Zobacz także: KGHM: Jesienią wyniki audytu w Sierra Gorda

Zobacz także: Rosja walczy o bogactwa Arktyki. "Decyzja ONZ w październiku"

 

Komentarze