Reklama

Wiadomości

Wiceminister: odszkodowania dla firm nad Odrą możliwe we wrześniu

Fot. Flickr / Kancelaria Premiera

Rozpoczęcie wypłaty odszkodowań przedsiębiorcom, którzy najbardziej ucierpieli w związku z sytuacją na Odrze, możliwe będzie we wrześniu - poinformował w środę w Sejmie podczas posiedzenia komisji wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

"Ministerstwo Rodziny oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowały już odpowiednią ustawę (w sprawie kompensacji finansowych dla firm z nad Odry - PAP). (...) Niebawem pani minister Maląg ogłosi to i w trybie szybkim zostanie przyjęte na najbliższym posiedzeniu Sejmu, tak aby już we wrześniu rozpocząć wypłatę odszkodowań dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli" - powiedział wiceminister Gróbarczyk podczas posiedzenia połączonych Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że założenia do projektu ustawy o pomocy przedsiębiorcom, którzy działają wzdłuż Odry, zostały przedyskutowane podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów.

Czytaj też

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół rzeki, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. W zeszłym tygodniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że Instytut Rybactwa Śródlądowego znalazł w próbkach wody z Odry rzadkie mikroorganizmy, tzw. złote algi, których zakwit może spowodować pojawienie się toksyn, zabójczych dla ryb i małży.

Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia WIOŚ zajmuje się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

W związku z sytuacją na Odrze premier zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.

Źródło:PAP

Komentarze