Reklama

Wiadomości

Szwajcaria: 59% obywateli za neutralnością klimatyczną do 2050 roku

Fot. hagu81/Pixabay
Fot. hagu81/Pixabay

Już po pierwszych prognozach stało się jasne, że zdecydowana większość Szwajcarów powiedziała „tak” nowej ustawie o ochronie klimatu. Według szwajcarskiej stacji SRF za ustawą było 59,1 procent obywateli, a 40,9 procent głosowało przeciw. Szwajcaria powinna być neutralna pod względem emisji CO2 do 2050 r.

Reklama

Ustawa przewiduje stopniowe zmniejszanie zużycia ropy i gazu. Przejście na przyjazne dla klimatu systemy grzewcze ma być wspierane finansowo. Firmy, które zainwestują w ochronę klimatu, również otrzymają pieniądze od państwa - w sumie przeznaczono na to 3,2 miliarda franków szwajcarskich. Cel: Szwajcaria powinna być neutralna pod względem emisji CO2 do 2050 r. - pisze portal niemieckiej stacji ARD.

Reklama

Prawie wszystkie partie polityczne w Szwajcarii, a także stowarzyszenie biznesowe Economie Suisse, prowadziły przed referendum kampanię na rzecz "tak" dla ustawy o ochronie klimatu - zauważa portal. Przeciwna była prawicowa Szwajcarska Partia Ludowa (SVP), która ostrzegała przed wysokimi kosztami. Przeforsowała referendum, ale nie była w stanie uzyskać akceptacji Szwajcarów.

W dwóch innych głosowaniach Szwajcarzy również opowiedzieli się za rządowymi ustawami zdecydowaną większością głosów. Prawie 79 procent opowiedziało się za tym, by duże międzynarodowe korporacje w Szwajcarii musiały w przyszłości płacić minimalny podatek w wysokości 15 proc., uzgodniony w OECD. W wielu kantonach do tej pory tak nie było - pisze ARD.

Reklama

Większość, około 62 procent, nie sprzeciwiła się również rządowym przepisom dotyczącym pandemii. Po raz trzeci Szwajcarzy zatwierdzili ustawę Covid 19, która umożliwia podjęcie środków ochronnych w przypadku ponownego wybuchu pandemii.

Frekwencja w referendum wyniosła 42 procent.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama