Reklama

Wiadomości

Robaki zamiast mięsa? Szwedzki minister ma lepszy pomysł

Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Pixabay. com

Konsumenci mięsa, którzy dbają o środowisko, muszą wybierać szwedzkie mięso - powiedział minister rolnictwa Peter Kullgren, podczas gdy szwedzcy eksperci uważają, że problem z mięsem leży gdzie indziej.

Reklama

"Jedzenie lokalnie produkowanego mięsa pomogłoby środowisku" - Kullgren.

Reklama

"Myślę, że podstawową rzeczą jest to, że jako konsument, konsument świadomy ekologicznie, wybieraj szwedzkie mięso tak często, jak to możliwe. To jest bardzo ważne" - powiedział w radiu Sverige.

Jednak według szwedzkich ekspertów, pójście na lokalny rynek ma tylko marginalnie pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ jedyna różnica byłaby związana z emisją związaną z transportem, która nie miałaby znaczącego wpływu na sytuację.

Reklama

Czytaj też

"Różnica w oddziaływaniu na klimat między szwedzką produkcją zwierzęcą a produkcją w krajach, z których importujemy, jest niewielka, jeśli w ogóle istnieje. Nie ma naprawdę dobrych danych, więc jest bardzo niejasne, czy w ogóle istnieje jakaś różnica" - powiedziała Euractiv.com Elin Röös ze Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych.

Zdaniem ekspertów, u podstaw problemu leży samo spożycie mięsa.

Konsumenci w Szwecji zostali niedawno wezwani przez Szwedzką Narodową Agencję Żywności do radykalnego ograniczenia spożycia mięsa, częściowo ze względów klimatycznych, ale przede wszystkim ze względów zdrowotnych.

"Aby chronić zarówno zdrowie, jak i klimat, musimy jeść inaczej niż dziś. Jest to jedno z głównych wyzwań przyszłości" - powiedziała w komunikacie prasowym Åsa Brugård Konde, dietetyk ze Szwedzkiej Narodowej Agencji Żywności. "Najlepszym rozwiązaniem jest całkowite unikanie mięsa" - potwierdził Röös, dodając, że jedzenie mniejszej ilości mięsa i produktów mlecznych faktycznie prowadzi do większej redukcji wpływu na klimat.

Te apele przypominają postulaty organizacji C40, które odbiły sięszerokim echem w polskiej debacei publicznej.

Czytaj też

Minister Kullgren odmawia zachęcania ludzi do całkowitego unikania mięsa lub produktów mlecznych ze względu na ochronę klimatu.

"Nie zamierzam ingerować w nawyki żywieniowe ludzi, jeśli jedzą mięso raz w tygodniu lub codziennie", powiedział, utrzymując, że " dla bezpieczeństwa dostaw Szwecji ważne jest również, abyśmy spożywali szwedzką żywność".

Reklama

Komentarze

    Reklama