Reklama

Wiadomości

Prewencyjne aresztowanie 27 aktywistów Just Stop Oil. Chcieli zakłócać pracę lotnisk

aktywiści w kamizelkach just stop oil trzymają pomarańczowy transparent na ulicy przed Big Benem
Autor. Press release 13.06.2024 / www.juststopoil.org

Brytyjska policja poinformowała w piątek o prewencyjnym aresztowaniu 27 aktywistów z grupy Just Stop Oil, którzy zamierzali zakłócać działania lotnisk w czasie lata. Wśród aresztowanych mają być liderzy tej grupy.

Jak przekazała londyńska policja metropolitalna, cztery osoby zostały zatrzymane we wtorek na londyńskim lotnisku Gatwick, sześć innych w czwartek we wschodnim Londynie podczas „publicznie reklamowanego wydarzenia promującego zakłócenie pracy lotniska”, a pozostałe w różnych miejscach na terenie kraju.

„Wśród zatrzymanych znalazło się kilku wysoko postawionych członków Just Stop Oil, których uważamy za kluczowych organizatorów” – podała policja. Wszystkie osoby zostały aresztowane na podstawie ustawy o porządku publicznym, która uznaje za przestępstwo spiskowanie w celu zakłócenia funkcjonowania infrastruktury o znaczeniu krajowym.

Czytaj też

„Wiemy, że Just Stop Oil planuje tego lata zakłócić pracę lotnisk w całym kraju, dlatego też podjęliśmy szybkie i zdecydowane działania już teraz. Nasze stanowisko jest bardzo jasne – każdy, kto zagraża bezpieczeństwu i ochronie lotnisk w Londynie, może spodziewać się zdecydowanej reakcji ze strony funkcjonariuszy lub pracowników ochrony” – oświadczył nadkomisarz Ian Howells, który dowodził operacją.

W zeszłym tygodniu dwoje członków grupy zostało aresztowanych po spryskanie pomarańczową farbą megalitów tworzących słynny kamienny krąg Stonehenge, a następnego dnia dwie inne aktywistki wdarły się na lotnisko Stansted koło Londynu, gdzie oblały farbą kilka prywatnych samolotów.

Działająca w Wielkiej Brytanii od lutego 2022 roku grupa Just Stop Oil, która domaga się rezygnacji z paliw kopalnych, zyskała rozgłos szeregiem protestów, podczas których aktywiści przyklejali się do dróg, blokując ruch, zakłócali wydarzenia sportowe i kulturalne, a także oblewali pomarańczową farbą witryny banków, obrazy w muzeach i zabytki.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama