Reklama

Wiadomości

Nie widać końca strajku rolników. „Zielony Ład do kosza” nie schodzi ze sztandarów

Przy stole siedzą z jednej strony Andrzej Duda,  Zastępca Szefa Kancelarii Piotr Ćwik i Minister Wojciech Kolarski, po drugiej przedstawiciele rolników
Prezydent Andrzej Duda, zastępca szefa kancelarii Piotr Ćwik i minister Wojciech Kolarski podczas spotkania z przedstawicielami Związku Rolniczego „Orka” 27.05.2024
Autor. Kancelaria Prezydenta RP / Marek Borawski

Prezydent zdecydował, by przedstawiciel Związku Rolniczego „Orka” wszedł w skład Rady ds. rolnictwa, działającej w ramach Narodowej Rady Rozwoju - poinformował minister Wojciech Kolarski po spotkaniu protestujących z Andrzejem Dudą. Rolnicy mówią, że ich strajk „nie zakończy się, póki nie wygrają”.

W środę Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami Związku Rolniczego „Orka”, którzy protestowali w Sejmie od 9 maja. W środę rolnicy opuścili budynek po rozmowie z prezydentem.

Po poniedziałkowym spotkaniu Kolarski podkreślił, że „ten protest się skoczył” dzięki środowej rozmowie prezydenta z rolnikami. Dodał, że spotkanie w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się od podziękowań dla Andrzeja Dudy za to, że okazał rolnikom szacunek i że „de facto doprowadził do tego, że po dwóch tygodniach ten dramatyczny protest się zakończył”.

„Rolnicy wyrazili taką gorycz, że premier Donald Tusk, wielokrotnie zapraszany, nie skorzystał z zaproszenia protestujących, chociaż miał takie możliwości, ponieważ trzy razy był na posiedzeniach Sejmu” – powiedział prezydencki minister.

Ponadto Kolarski poinformował, że Duda, na prośbę rolników, podjął decyzję, by przedstawiciel protestujących wszedł w skład działającej przy prezydencie Rady ds. rolnictwa. Zapowiedział, że dojdzie również do spotkania szerszej reprezentacji protestujących rolników z członkami Rady ds. rolnictwa.

Reklama

Rolnicy, którzy uczestniczyli w spotkaniu z prezydentem, także zorganizowali swój briefing. Mariusz Borowiak ze Związku Rolniczego „Orka” zapewnił, że strajk rolników, który trwa od grudnia, nie zakończy się, „póki nie wygrają, jeżeli chodzi o ich dwa główne postulaty”.

Wyjaśnił, że pierwszym postulatem jest kwestia Zielonego Ładu, który jest „wyrzucony w tej chwili do kosza”. Zaznaczył, że ustalenie jego zapisów powinno być uzgodnione z rolnikami. Drugim postulatem jest zamknięcie niekontrolowanego napływu towarów z Ukrainy. „Tutaj też chcemy badań na granicy” – powiedział Borowiak.

„Wtedy skończymy strajkować, bo chcemy, żeby polski obywatel jadł zdrową żywność” – stwierdził.

Borowiak pytany o ewentualny powrót rolników do Sejmu podkreślił, że „chętnie wrócą”, ale „już nie strajkować, tylko po prostu na rozmowy z posłami”. Jednocześnie zapewnił, że nie przekreśla rozmów z premierem, ale Związek Rolniczy „Orka” nie będzie już nalegał na spotkanie z szefem rządu.

Czytaj też

Rolnicy powiedzieli także, że prezydent postara się pomóc w organizacji wyjazdu związku do Brukseli, gdzie reprezentowaliby „głos polskich rolników”. „Poprosił (prezydent – przyp. PAP) swoich podwładnych o to, żeby umożliwili nam bycie głosem polskiego rolnika w Brukseli” – powiedział Borowiak.

9 maja grupa 11 rolników rozpoczęła protest w Sejmie, domagając się rozmowy z premierem Tuskiem o unijnym Zielonym Ładzie. Do Sejmu weszli na przepustki zgłoszone przez Konfederację i PiS. Kilka dni później rozpoczęli strajk głodowy. Dwóch z nich musiało przerwać głodówkę i trafili do szpitala. W środę protestujący opuścili budynek Sejmu.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama