Reklama

Wiadomości

Złagodzenie przepisów Zielonego Ładu wobec rolników. Rozporządzenie wchodzi w życie 25 maja

Autor. Flickr

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu, m.in. znoszące obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów ornych, wejdzie w życie 25 maja tego roku – poinformowało w piątek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

„Nowe regulacje upraszczają te elementy Zielonego Ładu, które wpływały na produkcyjne decyzje rolników lub wymuszały ograniczenia w produkcji rolnej. Nowe prawo wymaga jeszcze dostosowania do przepisów krajowych” – poinformował resort w komunikacie.

Resort przypomniał, że obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów ornych (tzw. GAEC 8), zostanie zastąpiony ekoschematem, za który rolnicy otrzymają pieniądze.

Z kolei w przypadku normy dotyczącej zmianowania (tzw. GAEC 7), kraj może zdecydować o wyborze dywersyfikacji upraw jako alternatywy do zmianowania.

Czytaj też

Jak tłumaczy resort, od tego roku rolnicy mają wybór – mogą stosować dywersyfikację upraw (tj. różne uprawy), albo zmianowanie (tj. określone następstwo upraw roślin). W przypadku wyboru dywersyfikacji upraw dla gospodarstw o powierzchni od 10 do 30 ha gruntów ornych – wystarczy posiadać dwie uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75 proc. Dla gospodarstw powyżej 30 ha gruntów ornych – wystarczy posiadać trzy uprawy, z tym, że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75 proc., a dwie uprawy główne nie więcej niż 95 proc.

Ministerstwo przekazało, że w przypadku normy dotyczącej obowiązku utrzymania okrywy glebowej (tzw. GAEC 6) – państwo członkowskie będzie miało swobodę w decydowaniu, w jakim okresie roku ustanowić ten obowiązek. Według resortu, ułatwi to rolnikom wykonywanie określonych zabiegów agrotechnicznych w dogodnym czasie.

Reklama

Ponadto gospodarstwa do 10 ha nie będą podlegały sankcjom związanym z realizacją norm środowiskowych – tzw. warunkowości. W praktyce oznacza to zwolnienie gospodarstw do 10 ha użytków rolnych także z tych wymogów.

Wprowadzony zostanie ponadto nowy ekoschemat Grunty wyłączone z produkcji. Rolnicy realizujący go będą otrzymywali płatność za wyłączenie z produkcji gruntów ornych do powierzchni nie większej niż 4 proc. powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie. Szacowana stawka płatności wynosi ok. 126,52 euro/ha, tj. ok. 563 zł/ha.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama