Reklama

Wiadomości

KGHM będzie współpracować z Samsungiem przy wdrażaniu technologii nisko i zeroemisyjnych

Podpisanie porozumienia
Podpisanie porozumienia
Autor. Twitter.com/KGHM

KGHM Polska Miedź podpisała porozumienie z firmą Samsung C&T Corporation dotyczące współpracy przy wdrażaniu technologii nisko i zeroemisyjnych – podała w piątek w komunikacie miedziowa spółka.

Reklama

Jak wskazano w komunikacie prasowym, obie firmy zapowiedziały współpracę w zakresie OZE, małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR), produkcji i wykorzystaniu wodoru czy technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCSU), która mogłaby zostać wykorzystana w procesach hutniczych.

Reklama

"Zakładamy, że połowa zużywanej przez KGHM energii będzie pochodziła z naszej własnej produkcji, w tym z OZE. Już teraz nasze Bloki Gazowo-Parowe zabezpieczają blisko 20 proc. tego zapotrzebowania, dodatkowo rozwijamy projekty OZE, planujemy budowę SMR i badamy możliwości sięgnięcia po inne technologie, w tym wodorowe. Liczymy, że doświadczenie i potencjał finansowy, który wnosi Samsung, wzmocni nasze starania w drodze do wdrożenia technologii związanych z transformacją energetyczną i zeroemisyjnością" – powiedział cytowany w komunikacie prezes KGHM Tomasz Zdzikot.

Czytaj też

Wiceprezes Samsung C&T JW Kim podkreślił, że istnieje wiele obszarów, nad którymi obie firmy rozważają współpracę. "Nie tylko w Polsce, ale również na innych kontynentach: od energii odnawialnej, dekarbonizacji, przez budownictwo, aż po rozwój" – podkreślił JW Kim.

Reklama

W komunikacie podkreślono, że podpisane porozumienie (Memorandum of Understanding) jest efektem prowadzonych od dłuższego czasu rozmów, w ramach których prezes zarządu i zarząd Samsung C&T spotkał się z zarządem KGHM w siedzibie spółki w Lubinie. "Miedziowy gigant i koreański Samsung przewidują utworzenie dedykowanej grupy roboczej, składającej się z przedstawicieli obu firm w celu wymiany informacji i prowadzenia prac analitycznych w wybranych obszarach projektowych" – podano.

W komunikacie przypomniano również, że KGHM przyjął wcześniej dokument dot. polityki środowiskowej i polityki klimatycznej, gdzie wskazano, że nadrzędnym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. "Już teraz kopalnia Sierra Gorda w Chile jest w 100 proc. zasilana energią z odnawialnych źródeł" – wskazano.

"KGHM dąży do dywersyfikacji źródeł energii i planuje, że do 2030 roku 50 proc. zużywanej energii elektrycznej będzie pochodziło z własnych źródeł, w tym z OZE" – napisano w komunikacie.

Czytaj też

Jak wskazano, jednym z istotnych projektów, które przybliżą miedziową spółkę do osiągnięcia niezależności energetycznej, jest wdrożenie technologii małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR – Small Modular Reactor). "W lutym 2022 r. podpisano z przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem technologii SMR w Polsce. Projekt reaktora przedsiębiorstwa NuScale bazuje na dobrze znanej koncepcji reaktorów ciśnieniowych lekkowodnych, natomiast jego modułowa, zintegrowana konstrukcja pozwala na uproszczenie i skrócenie procesu inwestycyjno-budowlanego" – przypomniano w komunikacie.

Samsung C&T jest jedną z największych firm technologicznych i budowlanych na świecie. Do sztandarowych realizacji tego przedsiębiorstwa należą m.in. najwyższy budynek świata - Burj Khalifa oraz elektrownia jądrowa Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Samsung jest również mniejszościowym udziałowcem przedsiębiorstwa NuScale Power, LLC – amerykańskiego dostawcy technologii małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR), z którym KGHM podpisał umowę o prace wstępne dnia 14 lutego 2022 r. – podał KGHM.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama