Reklama

Wiadomości

Jest decyzja zasadnicza MKiŚ dla SMR-ów KGHM-u

Model reaktora SMR firmy NuScale.
Model reaktora SMR firmy NuScale.
Autor. Energetyka24

Jest akceptacja dla budowy przez KGHM małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce - poinformował w piątek minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało w tej sprawie decyzję zasadniczą - podał KGHM.

Reklama

Wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla projektu budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR - Small Modular Reactors) w Polsce KGHM złożył w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w kwietniu tego roku.

Reklama

Pod nazwą SMR rozumie się reaktory jądrowe o mocy nie większej niż 300 MW. Moc tradycyjnych, „dużych" reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600-1500 MW.

KGHM w komunikacie podkreślił, że właśnie "otrzymał oficjalną akceptację państwa dla planowanej inwestycji zgodnie z przedstawionymi przez spółkę założeniami i koncepcją". Koncern dodał, że decyzja resortu to ogólna opinia w sprawie wybranych warunków umożliwiających wybudowanie modularnej elektrowni jądrowej o mocy 462 MW składającej się z sześciu modułów, każdy o mocy 77 MW. Wniosek przygotowano m.in. w oparciu o dokumentację projektu, który uzyskał już końcową certyfikację w Stanach Zjednoczonych.

Reklama

Czytaj też

KGHM jest zaangażowany w rozwój energetyki jądrowej w Polsce, tj. budowę małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). W 2022 r. KGHM podpisał z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC (dostawcą technologii jądrowej) umowę o prace wstępne stanowiącą pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej Grupy KGHM.

"Mamy to! Jest akceptacja dla budowy małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce przez KGHM. MKiŚ wydało w tej sprawie decyzję zasadniczą" - poinformował w piątek na Twitterze Jacek Sasin. Ocenił, że to duży sukces. Podkreślił, że inwestycje w atom - "zarówno ten wielkoskalowy, jak i mały nabierają rozpędu".

Prezes KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot zwrócił uwagę, że celem koncernu jest "bezpieczna, ekologiczna i stabilna cenowo energia, która pozwoli nam utrzymać przewagę biznesową KGHM w skali globalnej". "W przypadku zaangażowania w energię jądrową mamy silne wsparcie Ministerstwa Aktywów Państwowych, a teraz akceptację Ministerstwa Klimatu i Środowiska. To ważne, bo wprowadzenie w naszym kraju technologii jądrowej, opartej na małych modułach, to również wsparcie transformacji energetycznej polskiej gospodarki" – poinformował Zdzikot, cytowany w komunikacie koncernu.

W 2022 roku KGHM podpisał z amerykańskim dostawcą technologii jądrowej, firmą NuScale Power, LLC umowę o prace wstępne stanowiące pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej miedziowej spółki. Firma NuScale jako pierwszy i do tej pory jedyny dostawca technologii SMR otrzymał certyfikację dla modułu o mocy 50 MW od Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego (NRC). W styczniu br. NuScale wystąpił do NRC z wnioskiem o certyfikację modułu o mocy 77MW, którą ma otrzymać w 2024 r. - przypomniał KGHM.

Decyzja zasadnicza to pierwsza decyzja w systemie pozwoleń administracyjnych dla inwestycji w obiekty energetyki jądrowej w Polsce, o jaką może ubiegać się inwestor. Uzyskanie decyzji zasadniczej stanowi wyraz poparcia państwa dla realizacji danego przedsięwzięcia oraz uprawnia do ubiegania się o uzyskanie szeregu kolejnych decyzji administracyjnych takich jak m.in. decyzja lokalizacyjna czy zezwolenie na budowę.

Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź jest producentem miedzi i srebra rafinowanego. Spółka prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą oraz hutniczą. Ma aktywa na trzech kontynentach. Skupia się na wydobyciu rud, produkcji miedzi i innych metali nieżelaznych. Kontrolowane przez KGHM światowe zasoby rudy miedzi to 40 milionów ton. Skarb Państwa ma 31,79 proc. akcji firmy.

KGHM podkreśla, że kluczowe są dla niej też inwestycje, które przyczyniają się do transformacji energetycznej. Jednocześnie zapowiada, że do 2030 r. 50 proc. energii elektrycznej zużywanej przez koncern będzie pochodzić z własnych źródeł, w tym z OZE. Kopalnia Sierra Gorda w Chile już teraz w 100 proc. zasilana jest energią z odnawialnych źródeł.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama