Reklama

Wiadomości

Jaki reaguje na wywiad premiera w E24. „Tak może mówić PO. Ręce opadają”

Patryk Jaki
Patryk Jaki
Autor. Facebook.com/Patryk Jaki

„Rezygnacja z polityki klimatycznej nie oznacza wyjścia z UE. Oznacz jej ratowanie. I ratowanie Polski” - napisał na Twitterze europoseł Patryk Jaki odnosząc się do słów premiera Mateusza Morawieckiego z wywiadu dla Energetyka24.com.

Reklama

Premier udzielił wywiadu portalowi Energetyka24.com i podcastowi "Elektryfikacja". Poruszył szereg tematów związanych z polityką energetyczną Polski i Unii Europejskiej, w tym z polityką klimatyczną.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Morawiecki przyznał, że polityka klimatyczna UE jest "brutalna". "Brutalna polityka klimatyczna UE prowadząca do tego, że znowu koszty uprawnień do emisji CO2 oscylują dla jednej tony wokół 100 euro prowadzą do tego, że energetyka węglowa nie będzie opłacalna" - podkreślił.

Stwierdził jednak, że zdaje sobie sprawę z tego, że polityka klimatyczna jest "rdzeniem" gospodarki UE i rezygnacja z niej wiązałaby się z Polexitem. "Polityka klimatyczna UE jest rdzeniem polityki gospodarczej całej Unii Europejskiej. Wszyscy, którzy znają się na UE wiedzą, że jeśli chcielibyśmy zrezygnować z polityki klimatycznej UE, byłoby to jednoznaczne z wyjściem z Unii Europejskiej" - zaznaczył.

YouTube cover video
Wywiad z Premierem Mateuszem Morawieckim

Prowadzący wywiad redaktor Jakub Wiech zapytał czy w takim razie premier popiera "zniesienie ustawą dyrektywy ETS", co proponowała jedynie Solidarna Polska. "To nie jest możliwe w prawie europejskim. To proponują ci, którzy nie mają wiedzy albo mają złą wolę w tej kwestii" - odpowiedział szef rządu.

W listopadzie 2022 r. Solidarna Polska złożyła w Sejmie poselski projekt ustawy , który ma zmierzać do zawieszenia funkcjonowania w Polsce unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS). "To rozwiązanie pozwoli na obniżenie cen energii i ciepła" - mówił wówczas lider szef tej partii i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Słowa szefa rządu skomentował na Twitterze prominentny przedstawiciel SP, europoseł Patryk Jaki. "Nie. Rezygnacja z polityki klimatycznej nie oznacza wyjścia z UE. Oznacza jej ratowanie. I ratowanie Polski. Co więcej Traktaty w wielu obszarach związanych z polityką klimatyczną dają państwom prawo weta. Tak może mówić PO. Ręce opadają" - napisał były wiceminister sprawiedliwości.

Wtórował mu obecny wiceszef MS, Sebastian Kaleta. "Solidarna Polska w sprawie unijnej polityki klimatycznej działa racjonalnie. Od 2020 roku sprawdzają się nasze przewidywania co do jej fatalnych skutków. Dodatkowo realizowana jest z pominięciem prawa weta. Skutki pakietu #FitFor55 będą fatalne, zgoda na niego to kosztowny błąd" - napisał polityk.

Spór o politykę klimatyczną wewnątrz koalicji rządowej trwa od lat. SP zarzuca premierowi brak asertywności wobec propozycji wspomnianego pakietu Fit for 55, które zwiększają cele klimatyczne UE. Polska, w której dominuje energetyka węglowa, bez dekarbonizacji będzie ponosiła coraz większe koszty choćby z tytułu opłat za uprawnienia do emisji CO2.

Reklama

Komentarze

    Reklama