Reklama

Wiadomości

Elitarny klub klimatyczny? Grupa G7 walczy z globalnym ociepleniem

Autor. Deutsche Bundesbank / Flickr

Przywódcy państw Grupy G7 stworzyli międzynarodowy klub klimatyczny dla państw, które chcą współpracować w walce z globalnym ociepleniem - powiedział Kanclerz Olaf Scholz.

Reklama

„Dzięki klubowi klimatycznemu i społecznie sprawiedliwej transformacji naszych branż w kierunku neutralności klimatycznej, wnosimy ważny wkład w osiągnięcie globalnych celów klimatycznych" – powiedział kanclerz.

Reklama

Jak podkreślił, nowy klub nie ma być wyłączną inicjatywą G7, tylko globalnym przedsięwzięciem skierowanym także do innych państw świata, niezależnie od wielkości, stopnia rozwoju gospodarczego i systemu politycznego. Scholz wyraźnie zaprosił też Chiny do wzięcia udziału w inicjatywie.

Czytaj też

Niemiecki minister gospodarki i wicekanclerz Robert Habeck dodał, że G7 położy nacisk na szybsze wprowadzenie na rynek towarów przyjaznych środowisku, takich jak zielona stal.

Reklama

Według analiz Organizacji Narodów Zjednoczonych kraje na całym świecie nie robią wystarczająco dużo, aby chronić klimat. W związku z z tym klub klimatyczny ma na celu wsparcie szybkiego i ambitnego wdrożenia porozumienia paryskiego, którego celem jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza.

G7 łącznie odpowiada za około jedną piątą światowych emisji.

Reklama

Komentarze

    Reklama