Reklama

Wiadomości

Czeski minister: Europejski Zielony Ład nie umarł

Według czeskiego ministra rolnictwa Zdeněka Nekuli, który przygotowuje się do objęcia w lipcu przewodnictwa w Radzie ds. Rolnictwa i Rybołówstwa  UE, Zielony Ład musi pozostać kluczowym priorytetem sektora rolnego pomimo wojny na Ukrainie.

Reklama

"Nie możemy cały czas skupiać się na zwiększaniu produkcji, ale musimy dodać inne aspekty, środowisko i inne dziedziny" - powiedział minister dziennikarzom podczas prasowego. Ponieważ Republika Czeska przejmuje w lipcu rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE, Nekula będzie przewodniczył spotkaniom ministrów rolnictwa do końca roku.

Reklama

"Zasadniczo nie możemy zrezygnować z Zielonego Ładu. Zielony Ład nie umarł" – podkreślił. "Jeśli chcemy jeść zdrową żywność, jeśli chcemy pić czystą wodę, musimy zmienić nasze podejście i sposób postrzegania naszej przyrody, naszego krajobrazu" – dodał. Zielony Ład to kompleksowy zestaw inicjatyw politycznych, których celem jest doprowadzenie do neutralności klimatycznej UE w 2050 roku.

Minister, który jest również zapalonym pszczelarzem, powiedział na przykład, że jest gorącym zwolennikiem ambicji UE, aby do 2030 r. 25% gruntów rolnych było uprawianych ekologicznie, dodając, że Republika Czeska skupi się na narzędziach, które pomogą zwiększyć popyt na produkty ekologiczne, na przykład poprzez ekologiczne zamówienia dla szkół i stołówek publicznych.

Reklama

Czytaj też

Przyznał jednak, że choć cele Zielonego Ładu muszą pozostać niezmienione w dłuższej perspektywie, to "niemniej jednak reakcja na pewne rzeczy jest niezwykle ważna". "Musimy zwrócić uwagę na to, jaka jest obecna sytuacja, musimy obserwować, jak wojna na Ukrainie wpływa na przykład na gwałtownie rosnące ceny energii, nawozów i innych towarów" - powiedział.

Dla Nekuli dobrym przykładem rozwiązania kwestii związanych zarówno z bezpieczeństwem żywnościowym, jak i zarządzaniem przyrodą jest rolnictwo precyzyjne, dzięki któremu rolnicy będą mogli ograniczyć ilość środków produkcji, takich jak pestycydy, i utrzymać poziom produkcji.

"Rolnictwo precyzyjne jest przyszłością europejskiego rolnictwa i tematem, który chciałbym rozwijać podczas czeskiej prezydencji w UE" - powiedział, dodając, że koncepcja ta dotyczy zarówno podejścia krótkoterminowego, jak i długoterminowego.

Reklama

Komentarze

    Reklama