Reklama

Klimat

W przyszłym roku Rosja przyjmie strategię walki ze zmianami klimatu

Fot. NASA Goddard Space Flight Center / Flickr
Fot. NASA Goddard Space Flight Center / Flickr

W 2021 roku Rosja przyjmie strategię walki ze zmianami klimatu - poinformował wicepremier Aleksander Nowak, pełniący wcześniej funkcję ministra energetyki.

„Jak wiecie, Rosja jest stroną porozumienia klimatycznego z Paryża. W tym roku przyjmiemy odpowiednią strategię” - oświadczył wicepremier. 

Według Nowaka elementem rosyjskiej strategii ograniczania wpływu na klimat powinno być uwzględnienie pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy. Ważne miejsce zająć ma również kwestia oszczędzania energii - w każdym sektorze gospodarki.

Reklama
Reklama

Wicepremier sceptycznie odniósł się do koncepcji podatku węglowego, rozważanego przez wiele krajów. Jego zdaniem doprowadzi to do zwiększenia kosztów po stronie „producentów” surowców. Efektem będzie obniżenie rentowności działalności wydobywczej i poszukiwawczej. Nowak przestrzega przed scenariuszem, w którym populacja planety będzie rosnąć, a my nie będziemy w stanie zaspokoić potrzeb surowcowych, bo obciążenia fiskalne doprowadzą do zmniejszenia inwestycji w wydobycie.

Polityk dodał na zakończenie, że Rosja rozpoczęła prace związane z opracowaniem „własnej metodologii rozliczania emisji”.

Komentarze