Reklama

Klimat

Raport: Europa może osiągnąć neutralność klimatyczną bezkosztowo

Fot. Flickr/Yukiko Matsuoka/CC.3.0
Fot. Flickr/Yukiko Matsuoka/CC.3.0

Chociaż obniżenie emisji do zera netto do 2050 r. zniszczy miejsca pracy i podniesie koszty prowadzenia działalności w niektórych sektorach, w innych przyniesie korzyści, które zrekompensują tę różnicę - wynika z nowego badania przeprowadzonego przez McKinsey&Company.

„Zerowe emisje netto do 2050 r. powinny być osiągalne przy zerowym koszcie netto bez uszczerbku dla ogólnego wzrostu gospodarczego lub dobrobytu” - czytamy w analizie przeprowadzonej przez firmę consultingową.

Chociaż osiągnięcie neutralności klimatycznej zniszczy sześć milionów miejsc pracy w Europie do 2050 roku, stworzy również dodatkowe 11 milionów miejsc pracy w nowych sektorach - podaje raport.

„Wzrost kosztów i oszczędności kosztów prawie idealnie się równoważą” - powiedział Hauke Engel, partner w McKinsey. „Koszty życia nie wzrosną. W rzeczywistości nieznacznie spadną w przypadku gospodarstw domowych o niższych dochodach” - dodał Engel.

Stwierdził ponadto, że szacunki te są celowo ostrożne, ponieważ nie uwzględniają unikniętych kosztów zmiany klimatu, takich jak wpływ na zdrowie i fizyczne zagrożenia mienia.

Unia Europejska uzgodniła rok temu, że będzie dążyć do neutralności klimatycznej do 2050 r., co jest obecnie zapisywane w twardym prawodawstwie, aby uczynić z niego  wiążące zobowiązanie dla UE i jej 27 państw członkowskich.

Aby skierować UE na ścieżkę neutralności klimatycznej, Komisja Europejska zaproponowała bardziej wymagające cele klimatyczne na 2030 r. I rozpoczęła obszerny przegląd wszystkich polityk UE, od energii po transport i rolnictwo.

Reklama

Komentarze

    Reklama