• Partner główny
    Logo Orlen

Klimat

Kurtyka i Woźniak laureatami nagrody bezpieczeństwa energetycznego im. I. Łukasiewicza

Fot. Ministerstwo Klimatu
Fot. Ministerstwo Klimatu

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz b. prezes PGNiG Piotr Woźniak zostali tegorocznymi laureatami nagrody w kategorii bezpieczeństwo energetyczne im. Ignacego Łukasiewicza.

Nagrody wręczono podczas otwarcia 5. edycji konferencji naukowej "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju". Dwudniowa konferencja rozpoczęła się w poniedziałek w Rzeszowie.

Jak poinformowano w uzasadnieniu, ministrowi Kurtyce nagrodę przyznano za "pełnienie funkcji prezydenta szczytu klimatycznego COP24, a także umiejętności negocjacyjne w zakresie godzenia różnorodnych interesów narodowych w ramach polityki klimatycznej w latach 2018-19".

"To niesłychanie istotne, że właśnie w Polsce została podniesiona kwestia dotycząca sprawiedliwości w wymiarze społecznym, kulturowym i gospodarczym transformacji klimatycznej, transformacji energetycznej. Aby odbywała się ona z poszanowaniem całych grup społecznych, które pracują w obszarze energetyki opartej o paliwa kopalne" – mówił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, który odebrał nagrodę w imieniu ministra Kurtyki.

Z kolei prezesowi Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w latach 2016-20 Piotrowi Woźniakowi nagrodę przyznano za "zaangażowanie w politykę dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego do Polski". W uzasadnieniu jej przyznania doceniano jego "umiejętności negocjacyjne, które przyczyniły się do zróżnicowania struktury kontraktów gazowych".

Woźniak odbierając nagrodę zauważył, że "w tych wszystkich działaniach i staraniach od dwudziestu paru lat" nie był sam. Podkreślił profesjonalizm swoich współpracowników, z którymi – jak mówił – miał "przyjemność pracować od końcówki XX wieku".

Tematem rzeszowskiej konferencji jest m.in. bezpieczeństwo energetyczne w obliczu globalnych trendów transformacyjnych. Bierze w niej udział prawie 130 prelegentów z całej Polski, wśród których znajdą się przedstawiciele największych polskich firm energetycznych, administracji, a także eksperci. Z powodu obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa większość uczestniczy w niej zdalnie.

Konferencję organizuje Instytut Polityki Energetycznej we współpracy z Politechniką Rzeszowską. Współorganizatorami są: zakład ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej oraz Studenckie Koło Naukowe "Eurointegracja".

Wśród tegorocznych gości są m.in. wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, Zbigniew Gryglas – wiceminister aktywów państwowych oraz wiceprezes PKN Orlen Józef Węgrecki.

Źródło:
PAP

Komentarze