Reklama

Klimat

Europa jest dobrej drodze do osiągnięcia celów klimatycznych na 2020 r.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Według Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) emisje gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej spadły w ubiegłym roku o 3,7%, co oznacza, że blok jest na dobrej drodze do zniwelowania celów emisji na 2020 r. o 4 punkty procentowe.

Zgodnie z raportem EEA na temat tendencji i prognoz na 2020 r. , który śledzi postęp w osiąganiu celów UE w zakresie klimatu i energii, emisje w UE stale się obniżają, spadając do 24% poniżej poziomów z 1990 r. W 2019 r .

Obniżenie emisji o 24% to znaczne przekroczenie celu  20% uzgodnionego przez Unię Europejską na 2020 r. - czytamy w raporcie opublikowanym w poniedziałek (30 listopada).

„To podkreśla wyniki skutecznych polityk klimatycznych wdrażanych w całej UE i pokazuje, że jest wyraźnie możliwe osiągnięcie bardziej ambitnych celów redukcyjnych do 2030 r., torując drogę dla neutralnej klimatycznie UE do 2050 r.” - oświadczyła EEA .

Reklama

Reklama

Wstępne dane sugerują również, że 19,4% całkowitej energii zużytej w UE-27 w zeszłym roku pochodziło ze źródeł odnawialnych, takich jak woda, biomasa, wiatr i energia słoneczna.

„UE jest zatem na dobrej drodze do osiągnięcia celu na 2020 r., jakim jest co najmniej 20% udział” - dodaje EEA.

Jednak liczby mogą nie wyglądać tak różowo w przyszłych raportach po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W rzeczywistości statystyki z 2020 r. nadal odzwierciedlają wkład Wielkiej Brytanii w realizację ogólnounijnych celów, które są ogólnie pozytywne.

W tym roku brytyjska emisja dwutlenku węgla osiągnęła najniższy poziom od 1888 r. co jest efektem konsekwentnie prowadzonej polityki klimatycznej.

Komentarze