Reklama

Klimat

Emilewicz: Czyste Powietrze to pierwszy tak kompleksowy program antysmogowy w historii Polski

Fot.:Ministerstwo Rozwoju
Fot.:Ministerstwo Rozwoju

Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz mówiła dziś na briefingu prasowym w Sejmie o programie Czyste Powietrze. Według niej, jest to najszerzej zakrojony program antysmogowy w historii Polski.

"To jest historyczny dzień. 18 września ubiegłego roku ówczesny minister rozwoju i finansów na spotkaniu z organizacjami pozarządowymi i samorządami wygłosił historyczne zdanie, że smog jest sprawą śmiertelnie poważną. Aby zmierzyć się z tym problemem po raz pierwszy w historii w Polsce, rząd Zjednoczonej Prawicy postawił ten problem tak wysoko w politycznej agendzie" - powiedziała Emilewicz.

"W programie Czyste Powietrze, przygotowanym pod kierunkiem premiera Mateusza Morawieckiego znalazło się kilkanaście punktów, ale trzy najważniejsze właśnie dziś mają swój szczęśliwy finał. Pierwszy, przypomnę, rozporządzenie do standardów emisyjnych dla kotłów – dzięki niemu nie można instalować kotłów, które nie spełniają najwyższych standardów emisyjnych. Drugim elementem była ustawa o jakości paliw stałych przyjęta przez Sejm latem tego roku, którą dziś obudowujemy rozporządzeniami. Za sprawą przyjętego dziś rozporządzenia w paleniskach domowych nie będzie można już używać tych najbardziej szkodliwych paliw, jakimi są muły i flotokoncentraty, a także tej najgorszej jakości miały. Trzeci wątek to szeroki program termomodernizacji" - dodała minister.

"To pierwsze tak kompleksowe i poważne podejście do walki o czyste powietrze, mierzące się jednocześnie z problemem ubóstwa energetycznego" podkreśliła.

Reklama

Komentarze

    Reklama