Reklama

Klimat

Australjska Akademia Nauk: zmiany klimatu powodują wzrost ekstremalnych zjawisk pogodowych

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Australijska Akademia Nauk wydała oświadczenie dotyczące trwających pożarów lasów. W dokumencie naukowcy wskazują, że wywołane przez człowieka zmiany klimatu wpływają na wzrost częstotliwości i intensywności ekstremalnych zjawisk.

„Baza dowodów naukowych pokazuje, że świat ociepla się w związku ze spowodowaną przez człowieka zmianą klimatu, doświadczamy wzrostu w częstotliwości i intensywności ekstremalnych zjawisk pogodowych” - twierdzą naukowcy z AAN.

„Jako naród musimy zmierzyć się z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi skuteczniej niż obecnie. Takie wydarzenia będą coraz częstsze i dotkliwsze, musimy przystosować do tego Australię i Australijczyków oraz wzmocnić wysiłki na rzecz łagodzenia tych zjawisk” - dodają.

„Pożary lasów, na równi z innymi pogodowymi i klimatycznymi wyzwaniami, jawią się jako problemy kompleksowe i szerokie w swej skali. Wzrost populacji, zmiana klimatu, ekstrema temperaturowe, susze, burze, wichury i powodzie zbiegają się w sposób trudny do zaradzenia” - wskazują badacze.

„Australia musi przedsięwziąć wyraźniejsze wysiłki jako część globalnej walki, której celem jest ograniczenie globalnego ocieplenia do poziomu 1.5° C ponad długoterminową średnią, celem ograniczenia najgorszych efektów zmian klimatu” - podsumowują.

Reklama

Komentarze

    Reklama