Reklama

Portal o energetyce

Kalifornia: Do 2045 roku 100% energii ze źródeł odnawialnych

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Gubernator Kalifornii ogłosił, że do 2045 roku stan zamierza pozyskiwać 100% energii ze źródeł odnawialnych oraz osiągnąć „neutralność węglową”. W miniony poniedziałek Jerry Brown podpisał stosowne dokumenty w tej materii.

Zgodnie z zapisami Senate Bill 100 do roku 2025 źródła odnawialne mają odpowiadać w Kalifornii za 50% generacji, w 2030 już za 60%, natomiast w 2045 za 100%. 

"Kalifornia zobowiązuje się zrobić wszystko, co jest konieczne, aby sprostać egzystencjalnemu zagrożeniu związanemu ze zmianą klimatu" - powiedział gubernator Brown. „Ta ustawa i inne, które podpiszę w tym tygodniu, pomogą nam podążać w tym kierunku. Nie miejmy jednak złudzeń - zarówno Kalifornia, jak i reszta świata mają wiele mil do pokonania, zanim osiągniemy zerową emisję dwutlenku węgla” - dodał.

Zdaniem senatora Kevina de Leona z Kalifornii podpisanie ustawy „wysyła sygnał” do reszty świata. Jego zdaniem przejście na źródła odnawialne "stworzy dobrze płatne miejsca pracy, zapewni czystsze powietrze dla naszych dzieci i złagodzi szkodliwe skutki zmiany klimatu”.

Według informacji władz stanowych w 2017 roku Kalifornia wyprodukowała z OZE ok. 29% energii elektrycznej.

Reklama

Komentarze

    Reklama