• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Juncker zapali "zielone światło" dla Nord Stream 2?

Fot. European People's Party / Flickr
Fot. European People's Party / Flickr

Ukraiński oddział Ria Novosti poinformował, powołując się na źródła zbliżone do Komisji Europejskiej, że Jean-Claude Juncker w najbliższych miesiącach da zielone światło dla realizacji projektu Nord Stream 2.

Ria Novosti powołuje się w swojej publikacji na informatorów EurActiv, którzy twierdzą, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy kontrowersyjny projekt otrzyma mocne wsparcie od przewodniczącego Komisji Europejskiej. Stosowna decyzja ma zostać podana do publicznej wiadomości po wyborach parlamentarnych w Niemczech.

W ubiegłym tygodniu rosyjska prasa informowała, że Niemcy postawiły Rosji "ukraiński" warunek w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Ma on polegać na uniemożliwieniu przesyłania gazu z pominięciem Ukrainy. Mogłoby to skutkować impasem w realizacji projektu. Niemniej, Rosjanie są zdania, że gdy gazociąg powstanie, kraje UE raczej nie będą bronić tranzytu gazu tą drogą. 

Gazociąg Nord Stream 2 ma powstać na dnie Bałtyku, równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream. Ma to być dwunitkowa magistrala gazowa o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec. Projektowi temu sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

Zobacz także: Woźniak: nowa strategia oparta na zasobach, procesach i klientach

Zobacz także: Drugi kontrakt katarski zamiast aneksu do pierwszej umowy [KOMENTARZ]

Komentarze