Gaz
Woźniak: nowa strategia oparta na zasobach, procesach i klientach
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przedstawiło dziś swoją strategię na lata 2017-2022. Jednocześnie, spółka ogłosiła podpisanie nowej umowy na dostawy LNG z katarską firmą Quatargas, co wpasowywać się ma w plany rozwoju PGNiG.
Przedstawiony dziś dokument obejmuje okres pięcioletni, ale jego perspektywa sięga aż do 2026 roku. Jak stwierdził prezes PGNiG, Piotr Woźniak, przesłankami sformułowania nowej strategii były: otoczenie makroekonomiczne (zwłaszcza obecne i prognozowane zmian w cenach ropy, gazu i prądu), otoczenie rynkowe (przede wszystkim rosnąca w Polsce konkurencja oraz konieczność dywersyfikacji dostaw gazu po roku 2022), a także podejście do zarządzania strategicznego (mające objawić się równoważeniem celów finansowych, operacyjnych i rozwojowych).
,,Zorientowaliśmy się, że spółka jest zarządzana z naciskiem na tylko jedną perspektywę, perspektywę finansową”- powiedział Woźniak. ,,Nasza spółka zasługuje na strategię opartą także na innych aspektach, czyli na zasobach, procesach i klientach”.
Zobacz także: Drugi kontrakt katarski zamiast aneksu do pierwszej umowy [KOMENTARZ]
Jak stwierdził prezes PGNiG, nadrzędnym celem stojącym przed spółką jest wzrost wartości przy zapewnieniu stabilności finansowej. ,,Chcemy też utrzymać pozycję lidera innowacyjności w obszarze gazu ziemnego”- dodał Woźniak. Mówił on także o optymalizacji portfela dostaw. W tej kwestii, prezes spółki podkreślił, że PGNiG zawarł kolejną umowę z katarskim Quatargasem, który podczas prezentacji strategii został nazwany ,,partnerem strategicznym” polskiej firmy.
Na lata 2017-2022 PGNiG zaplanowało ponad 34 mld złotych inwestycji, najwięcej w sektorze poszukiwania i wydobycia. Rocznie spółka wydawać będzie nieco mniej niż 6 mld złotych. Strategia zakłada poprawę udokumentowanych zasoby węglowodorów. Do 2022 roku mają one wzrosnąć o 35%. PGNiG chce to osiągnąć przez dwukrotne zwiększenie bazy udokumentowanych zasobów za granicą (Norwegia i Pakistan). Z kolei baza w kraju ma się zwiększyć o 7%.
Podczas prezentacji dokumentu omówiono też poważne wyzwania, jakie stoją przed polską spółką. Piotr Woźniak podkreślił, że na PGNiG spoczywa odpowiedzialność za negocjowanie umowy po wygaśnięciu tzw. kontraktu jamalskiego. Choć wygasa on dopiero w 2022 roku, strona polska musi podjąć decyzję co do ewentualnej prolongaty do roku 2019. Kierownictwo PGNiG podkreśliło też, że firma uczestniczyć będzie w projekcie Korytarza Norweskiego oraz zamierza zwiększyć wykorzystanie mocy Terminala LNG w Świnoujściu. Spółka ma także zdobywać doświadczenie w handlu LNG dzięki punktowi tradingowemu w Londynie oraz kontynuować projekt rozbudowy magazynów gazu.