Reklama

Gaz

Gróbarczyk: Nord Stream 2 przykładem na dualizm prawny UE

Fot. Travis / Flickr.com
Fot. Travis / Flickr.com

W rozmowie z Polskim Radiem 24, minister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk wypowiedział się na temat możliwości zablokowania budowy gazociągu Nord Stream 2. Zdaniem polityka, w Unii Europejskiej panuje dualizm prawny, czego przykładem jest właśnie kontrowersyjne połączenie.

,,Działania, które podejmowaliśmy i podejmujemy mają jedno na celu: zahamowanie tej szkodliwej z wielu względów inwestycji, która przeczy integracji Unii Europejskiej, co zostało potwierdzone w wielu dokumentach i przeczy samej idei bezpieczeństwa energetycznego UE, która sama mówi, że nie może następować większa koncentracja dostaw z jednego kierunku, a po wybudowaniu drugiej nitki Rosja będzie dostarczała do Europy 50% gazu. To w ogóle jest zdecydowane pomieszanie całej koncepcji bezpieczeństwa energetycznego i Unii Energetycznej” – powiedział minister.

,,Mamy tutaj pewien dualizm prawny, dualizm traktowania części Unii Europejskiej. Widzimy, że silny może więcej. Trzeba się temu zdecydowanie przeciwstawiać. Mamy doświadczenia z obszaru budowy Nord Stream 1, gdy wykorzystaliśmy wszystkie możliwe sposoby na zablokowanie tej inwestycji. Ówczesny premier Polski Donald Tusk na konferencji z Angelą Merkel w Berlinie zgodził się na realizacje. Stanowisko PO i PSL było jednoznaczne, godzące się na budowę” – dodał polityk.

,,Proszę zwrócić uwagę jak niemiecki sąd, niezależny, działa, że już Nord Stream 1 jest wybudowany, a postępowanie się dopiero zaczyna. Tak to jest realizowane, niestety, w krajach unijnych, że biznes, który dla nich jest opłacalny, po prostu jest ponad wszystko priorytetowy” – stwierdził Gróbarczyk.

Zobacz także: Gospodarka ponad wszystko. Niemcy stają w obronie swoich interesów [ANALIZA]

Komentarze