Reklama

Wiadomości

Zamknięcie portu w Baltimore zagraża eksportowi węgla z USA

Zbliżenie na moment uderzenia statku handlowego w most Key w Baltimore
Autor. Maxar Technologies via X

Eksport węgla ze Stanów Zjednoczonych może spaść w wyniku zawieszenia ruchu morskiego z portu w Baltimore w związku z zawaleniem się mostu Key Bridge – ostrzega amerykańska Energy Information Administration (EIA).

Zawalenie się mostu Key Bridge na rzece Patapsco 26 marca tymczasowo wstrzymało cały ruch żeglugowy z portu w Baltimore. Amerykańska EIA przedstawiła właśnie raport ukazujący implikacje tego wydarzenia na krajowy sektor energetyczny.

Autor. National Transportation Safety Board
Reklama

Autorzy raportu zwracają uwagę, że port w Baltimore jest drugim co do wielkości węzłem eksportowym węgla w Stanach Zjednoczonych, odpowiadającym za 28% całkowitego eksportu surowca w 2023 roku. Jego atrakcyjną cechą jest jego bliskość do złóż w północnych Appalachach w zachodniej Pensylwanii i północnej Wirginii Zachodniej.

Czytaj też

Udział portu w globalnym handlu węglem stale wzrastała, a w poprzednim roku osiągnął ok. 28% całkowitego eksportu węgla z USA. Zgodnie z danymi EIA, średni roczny wolumen eksportu z tego portu w ciągu ostatnich trzech lat wyniósł ok. 20 mln ton US surowca. Wzrost popytu na amerykański węgiel w Azji doprowadził do zwiększenia eksportu z Baltimore do 28 mln ton US w 2023 roku.

Autor. EIA

W porcie w Baltimore znajdują się dwa terminale przeładunkowe: Curtis Bay Coal Piers oraz Consol Energy Baltimore Marine Terminal. W wyniku wypadku drugi z terminali został zamknięty co sprawiło, że spółka Consol pozostała bez alternatywnego miejsca eksportu. Jak podaje Bloomberg, port pozostanie zamknięty nawet przez dwa miesiące. Taka sytuacja może przynieść straty sięgające milionów dolarów oraz spowodować utratę około 2 mln ton US eksportu węgla z terminalu Consol Energy.

Czytaj też

Pozostałe spółki handlujące węglem także mogą napotykać trudności z eksportem za granicę z powodu ograniczonej pojemności magazynowej w alternatywnych terminalach eksportowych. Ta ograniczona pojemność uniemożliwia przechowywanie węgla do czasu ponownego otwarcia portu i przywrócenia normalnego ruchu.

Autor. EIA

Największym importerem amerykańskiego węgla energetycznego wysyłanego z Baltimore w ciągu ostatnich pięciu lat były Indie, gdzie głównie wykorzystywany był przez przemysł ceglany. Inne istotne rynki zbytu  obejmują kilka krajów europejskich, które są dostępne poprzez porty w Holandii. Mniejsze rynki obejmują klientów z Dominikany, Kanady oraz Egiptu.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama