Reklama

Wiadomości

W Polsce brakuje węgla, ale... z chęcią go eksportujemy, państwowe spółki też. MAP podał dane

Fot. Węglokoks
Fot. Węglokoks

Sprzedaż węgla kamiennego do celów energetycznych, z polskich kopalń, z przeznaczeniem na wywóz do UE i eksport poza kraje Unii w okresie styczeń-lipiec 2022 r. wyniosła 1,05 mln ton - napisał Pyzik w odpowiedzi na interpelację poselską.

Reklama

Jak zaznaczył, wywóz i eksport węgla kamiennego realizowany był zarówno poprzez spółki Skarbu Państwa, jak i podmioty prywatne, na podstawie wcześniej podpisanych umów handlowych. Po 24 lutego 2022 r., czyli po ataku Rosji na Ukrainę spółki Skarbu Państwa, do których należą kopalnie, nie zawierały nowych umów na wywóz i eksport węgla energetycznego - podkreślił Pyzik.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Stosowne umowy handlowe zostały zawarte przez spółki Skarbu Państwa jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie, a zerwanie tych umów, naraziłoby poszczególne spółki na kary z tego tytułu.

Trzeba także zaznaczyć, że przed wprowadzeniem embarga na import węgla z Rosji, dodatkowe ilości węgla zostały wyeksportowane na Ukrainę - napisał wiceminister aktywów. W odpowiedzi na interpelację podkreślił także, że obecnie nie ma przepisów, które zabraniałyby eksportu i wywozu węgla z Polski.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama