Reklama

Wiadomości

Prezes PGG ponownie szefem stowarzyszenia Euracoal

Autor. Canva

Prezes Polskiej Grupy Górniczej (PGG) Tomasz Rogala przez najbliższy rok będzie kierował pracami Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal. Rogala był już prezydentem tej międzynarodowej organizacji w latach 2018-2020.

Reklama

Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal to organizacja skupiająca głównie europejskich producentów i importerów węgla - w sumie ok. 25 podmiotów z kilkunastu krajów. Siedziba stowarzyszenia znajduje się w Brukseli; tam też w poniedziałek obradowały komitet wykonawczy oraz zgromadzenie ogólne Euracoalu.

Reklama

"Praca w stowarzyszeniu pozwala przedstawiać punkt widzenia przemysłu wydobywczego, w tym także polskiego górnictwa, na forum międzynarodowym. Jest niezwykle ważne, by nasze opinie i argumenty skutecznie docierały tam, gdzie kształtowane są zasady unijnej polityki klimatyczno-energetycznej" - powiedział PAP prezes Rogala, który na stanowisku szefa Euracoalu zastąpił Czecha Vladimira Budinskiego.

Prezes PGG zapowiedział, że w trakcie kadencji na stanowisku prezydenta stowarzyszenia będzie działać na rzecz górnictwa, wspierać sprawiedliwą transformację oraz rozwój gospodarczy regionów górniczych. Zapewnił, że ponowne objęcie kierownictwa Euracoalu pozwoli mu wzmocnić przekaz, skłaniający do akceptacji węgla jako stabilnego paliwa przejściowego w procesie transformacji energetycznej.

Reklama

"W sytuacji panującego kryzysu wywołanego zbrojną agresją Rosji wobec Ukrainy, węgiel stanowi stabilne źródło bezpieczeństwa energetycznego. Przekaz ten jest również ważny w Polsce ze względu na dalsze procedowanie zarówno Umowy Społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego, jak i proces tworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego" - uważa Tomasz Rogala.

Czytaj też

Podczas poniedziałkowego wystąpienia w Brukseli prezes PGG przypomniał, iż gdy w latach 2018-20 kierował pracami stowarzyszenia, konsekwentnie na spotkaniach, konferencjach czy w rozmowach z decydentami przekazywał obawy, że opieranie polityki energetycznej bez uwzględnienia własnych źródeł i paliw obarczone jest dużym ryzykiem. Jak ocenił, wojna na Ukrainie pokazała, jak bardzo realne było to zagrożenie.

Rogala - jak poinformowała w poniedziałek PGG - podkreślał też w Brukseli, że transformacja energetyczna musi być realizowana w zgodzie ze społeczeństwem, z zapewnieniem odpowiedniej ilości miejsc pracy dla odchodzących z górnictwa pracowników, oraz z planem, jak przeprowadzać zmiany.

Nowy prezydent Euracoal zwrócił ponadto uwagę na nowe zagrożenie, jakim - jak ocenił - może stać się uzależnienie się od importowanych metali ziem rzadkich, niezbędnych do procesu transformacji energetycznej i cyfrowej. "Metale ziem rzadkich mają takie znaczenie jak energia, ropa czy węgiel, są niezbędne do funkcjonowania i zachowania obecnego poziomu życia, dlatego kwestie ile kosztują i skąd pochodzą powinny być głównym elementem dyskusji politycznej" - przekonywał.

Według prezesa PGG należy także zastanowić się nad redefinicją podejścia do bezpieczeństwa energetycznego, tak aby w miksie energetycznym wymieniać tylko te elementy, które mogą być pod kontrolą.

Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal jest organizacją patronacką europejskiego przemysłu węglowego, w której skład wchodzą krajowe stowarzyszenia węglowe, organizacje importerów, instytuty badawcze i poszczególne przedsiębiorstwa z kilkunastu krajów: Bośni i Hercegowiny, Czech, Niemiec, Grecji, Węgier, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii i Ukrainy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama