Reklama

Wiadomości

Polski minister: odejścia od węgla nie będzie i bardzo dobrze

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Canva.com

Odejścia od węgla nie będzie i bardzo dobrze, trzeba go wydobywać z zachowaniem możliwie najdalej idących środków bezpieczeństwa- mówił na antenie radiowej Trójki były wiceminister sprawiedliwości a obecnie minister bez teki, Michał Wójcik.

Reklama

Polityk odnosił się do tragedii w kopalni Pniówek, ale mówił również o węglu w Polsce wszerszym kontekście.

Reklama

Wójcik został zapytany czy tragedia przyspieszy odejście Polski od węgla. "Odejścia od węgla nie będzie i bardzo dobrze, trzeba go wydobywać z zachowaniem możliwie najdalej idących środków bezpieczeństwa" – podkreślił.

"Program Energetyczny Polski został przyjęty przy 2 głosach sprzeciwu Solidarnej Polski. Nie zgadzamy się na to, by odejść od węgla, oczywiście jesteśmy za tym, by OZE miały coraz większy udział w źródłach energii, ale musimy patrzeć na bezpieczeństwo Polski i to, co się dzieje na wschodzie" - powiedział mając zapewne na myśli Politykę Energetyczną Polski do 2040 r.

Reklama

Czytaj też

W środę kwadrans po północy w kopalni Pniówek w Pawłowicach doszło do pierwszego wybuchu i zapalenia metanu. Zgodnie z informacjami Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy zakład, w rejonie prowadzącej wydobycie ściany N-6 na poziomie 1000 metrów było 42 pracowników. W czasie, gdy akcję prowadziły dwa zastępy ratowników, poszukujące trzech pracowników, doszło do wtórnego wybuchu. Według JSW obie eksplozje dzieliły niespełna trzy godziny.

Dotąd potwierdzono śmierć pięciu ofiar katastrofy. Do czasu kolejnych, czwartkowych wybuchów sześć osób było w ciężkim stanie. Kilkunastu pracowników było lżej rannych. Akcja ratownicza zmierzała do dotarcia do siedmiu zaginionych.

Źródło:PAP / Energetyka24
Reklama

Komentarze

    Reklama