Reklama

Wiadomości

Polska bez węgla już w 2040 roku? To może być warunek Komisji Europejskiej

Fot. Unsplash
Fot. Unsplash

Wygaszenie górnictwa i energetyki węglowej do 2040 roku może być warunkiem Komisji Europejskiej podczas negocjacji z Polską na temat wsparcia dla sektora wydobywczego - pisze Rzeczpospolita.

Według doniesień dziennika Rzeczpospolita, warunkiem Komisji Europejskiej podczas negocjacji dotyczących pomocy publicznej dla polskiego górnictwa ma być wygaszenie sektora węglowego już do 2040 roku, a więc o 10 lat wcześniej niż planowała to zrobić Warszawa. Od takiej deklaracji KE chce uzależnić zgodę na pomoc publiczną w wysokości ok. 30 mld złotych, którą mają otrzymać polskie kopalnie węgla kamiennego.

Komisja chce również powiązać wygaszanie górnictwa węglowego z wygaszaniem energetyki opartej na tym surowcu. Może to oznaczać, że Polska będzie zmuszona wyjść z węgla do 2040 roku.

Czytaj też

Takie postawienie sprawy jest odstępstwem zarówno od zawartej w zeszłym roku umowy społecznej z górnikami, jak i od Polityki Energetycznej Polski do roku 2040, czyli mapy drogowej transformacji polskiej energetyki. Jednakże brak zgody na pomoc dla górnictwa stawia pod znakiem zapytania dalsze losy Polskiej Grupy Górniczej, która znajduje się obecnie w trudnej sytuacji finansowej i oczekuje wsparcia ze strony państwa.

Reklama

Komentarze

    Reklama