Reklama

Wiadomości

Morawiecki: poprosiłem UOKiK, by monitorował, czy nie ma zmowy cenowej na rynku węgla

Autor. Unsplash

Poprosiłem UOKiK, by skrupulatnie monitorował, czy nie ma zmowy cenowej wśród prywatnych przedsiębiorstw sprzedających węgiel, także na mikrorynkach - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

W wywiadzie dla Polskiego Radia 24 i Programu Pierwszego Polskiego Radia w poniedziałek premier Morawiecki był pytany o dodatki energetyczne dla ogrzewania gospodarstw domowych i dostępność surowców energetycznych na rynku.

Reklama

"Zdecydowaliśmy się na szeroko zakrojony program z budżetu - podkreślam, z budżetu państwa polskiego - aby choć trochę ulżyć tym, którzy ogrzewają swoje domy węglem, pelletem, LPG, olejem opałowym czy drewnem opałowym; wszędzie tam staramy się trafić z naszą finansową pomocą" - powiedział.

Czytaj też

Dopytywany o rosnące ceny węgla szef rządu zaznaczył, że "ceny węgla są determinowane cenami na rynku światowym". "Przede wszystkim staramy się pozyskać węgiel z różnych kierunków z całego świata, i to wychodzi całkiem nieźle, natomiast nie zastąpi w krótkim czasie ośmiu tysięcy składów węglowych - a to prywatni przedsiębiorcy, którzy mogą sobie kształtować ceny tak, jak chcą" - podkreślił.

Reklama

"Mamy nadzieję, że nie będzie zmowy cenowej. Dlatego poprosiłem UOKiK, aby bardzo skrupulatnie i bardzo zdecydowanie badał, czy takiej zmowy cenowej nie ma, na mikrorynkach również. Po drugie, chcemy również - poprzez dostawy węgla w bardzo wysokich wolumenach - doprowadzić do tego, żeby podaż węgla była duża; podaż ta powinna natomiast zapewnić relatywny spadek cen" - wskazał.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama