Reklama

Wiadomości

Europejska organizacja dbająca o interesy przemysłu węglowego z nową szefową. Została nią Polka

Prof. Alicja Krzemień
Prof. Alicja Krzemień
Autor. Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy / gig.eu

Prof. Alicja Krzemień z Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego (GIG-PIB) została wybrana na prezydenta Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal – poinformowała w środę rzeczniczka instytutu Sylwia Jarosławska-Sobór.

Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal to organizacja skupiająca głównie europejskich producentów i importerów węgla – w sumie ponad 20 podmiotów z kilkunastu krajów. Siedziba stowarzyszenia znajduje się w Brukseli; tam też w poniedziałek jego członkowie wybrali nowe kierownictwo.

„Prof. Krzemień wnosi do stowarzyszenia wiedzę i doświadczenie w zakresie górnictwa węglowego, rekultywacji terenów pogórniczych i transformacji regionów węglowych. Podczas swojej prezydencji będzie promować interesy europejskiego przemysłu węgla kamiennego i brunatnego na szczeblu UE i dążyć do realizacji założeń sprawiedliwej transformacji w regionach górniczych” – zasygnalizowała w środę rzeczniczka GIG.

Reklama

Prof. Krzemień na czele Euracoal

Prof. Alicja Krzemień jest inżynierem górnictwa i profesorem nadzwyczajnym w zakresie inżynierii środowiska, górnictwa i energetyki w GIG. Należy do komitetu górnictwa Polskiej Akademii Nauk, grupy doradczej ds. węgla przy Komisji Europejskiej, rady naukowej Instytutu Mechaniki Górotworów w Krakowie oraz międzynarodowego komitetu organizacyjnego Światowego Kongresu Górniczego.

W Euracoal prof. Krzemień przewodniczy Komitetowi Badań Technicznych. Pracuje też w grupie zadaniowej ONZ ds. bezpiecznej eksploatacji i zamykania kopalń węgla kamiennego przy Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych UNECE w Genewie.

Od dziesięciu lat jest profesorem wizytującym w Uniwersytecie w Oviedo w Hiszpanii, prowadząc m.in. projekt MINE-TO-H2 o wartości 19 mln euro, finansowany w ramach Europejskiego Funduszu Badawczego Węgla i Stali.

Reklama

Działania Euracoal

Stowarzyszenie Euracoal jest organizacją patronacką europejskiego przemysłu węglowego, w której skład wchodzą krajowe stowarzyszenia węglowe, organizacje importerów, instytuty badawcze i poszczególne przedsiębiorstwa z kilkunastu krajów: Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Czech, Niemiec, Grecji, Węgier, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Turcji i Ukrainy.

Euracoal reprezentuje interesy producentów węgla, importerów węgla i użytkowników węgla w Brukseli. Stowarzyszenie publikuje dwa razy w roku raporty na temat europejskiego rynku węgla i szczegółowe przeglądy europejskiego przemysłu węglowego z sekcjami poświęconymi światowemu rynkowi węgla i transformacji energetycznej.

W latach 2006-08 prezydentem tej organizacji był ówczesny przewodniczący Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego Maksymilian Klank, w latach 2013-15 b. wiceprezes PGE Paweł Smoleń, w latach 2015-16 b. prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Zygmunt Łukaszczyk, a w latach 2018-20 i 2023-24 był b. prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama