Reklama

Górnictwo

Węgiel za 1500 zł? Rząd ujawnia szczegóły nowego systemu dystrybucji

Fot. Pixabay

Prywatne składy węglowe będą mogły kupować węgiel po 1500 zł - powiedział w czwartek wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że muszą jednak spełnić określone warunki np. sprzedawać węgiel wyłącznie tym odbiorcom indywidualnym, którzy mają zarejestrowane piece węglowe.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Otwocku mówił o założeniach ustawy, która będzie regulować kwestię dystrybucji węgla przez samorządy. W konferencji wziął udział również wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

"Prywatne składy węglowe będą mogły uczestniczyć w tym programie, czyli będą mogły również kupować węgiel po 1500 zł, a następnie sprzedawać go po cenie ustalonej, nieco wyższej niż samorządy. To są podmioty czysto handlowe, czysto biznesowe, więc pewien zarobek na pewnym niewielkim poziomie jednak musi być" - powiedział Sasin.

Czytaj też

Zaznaczył, że firmy prywatne będą musiały dotrzymać jednak pewnych warunków.

"Czyli tego określonego limitu, jak również zasady, że ten węgiel jest sprzedawany tylko i wyłącznie tym odbiorcom indywidualnym, którzy posiadają zarejestrowane piece węglowe i tym węglem rzeczywiście ogrzewają. Nie można tego węgla odsprzedawać kolejnym pośrednikom. Pod tymi warunkami będą mogli w tym programie uczestniczyć" - podkreślił Sasin.

Dodał, że coraz więcej samorządów chce uczestniczyć w programie dystrybucji węgla.

"Otrzymałem informację od PGE, że już 1120 samorządów do dzisiaj zgłosiło chęć dystrybucji węgla. (...) Zdecydowana większość polskich samorządów, bo mamy deklaracje kolejnych, rozumie, że to jest nasza wspólna misja - powiedział Sasin.

Źródło:PAP

Komentarze