Reklama

Górnictwo

Rosja podwoiła eksport węgla do Indii

Fot. Pixabay

Import węgla do Indii osiągnął w czerwcu rekordowy poziom - podaje Reuters, powołując się na dane handlowców. Podwojeniu uległ wolumen surowca sprowadzanego z Rosji.

Indie sprowadziły w ubiegłym miesiącu ponad 25 milionów ton węgla - 19,6 mln t energetycznego i 5,4 mln t koksowego. To wzrost rok do roku o ponad 40% w pierwszym przypadku i 23% w drugim - wynika z danych I-Energy Natural Resources.

„Czarne złoto” to fundament indyjskiej gospodarki - opiera się na nim aż 3/4 produkcji energii elektrycznej. Reuters informuje, że roczne zapotrzebowanie na energię w Indiach rośnie najszybciej od prawie czterdziestu lat.

Czytaj też

Agencja dodaje, że największym dostawcą węgla do Indii jest Indonezja - z wynikiem na poziomie 14,5 mln t (trzykrotny wzrost). Coraz ważniejszym kontrahentem staje się także putinowska Rosja, która podwoiła swój eksport w tym kierunku - do 1,2 mln ton. Spadki odnotowano w przypadku Australii, RPA oraz Stanów Zjednoczonych (najgorszy wynik od czterech miesięcy).

Całkowity import w okresie styczeń-czerwiec wyniósł 119,5 mln ton, czyli 0,6% mniej niż w przedpandemicznym roku 2019 r.

Komentarze