• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Notowania miedzi blisko rekordu

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Notowania miedzi na giełdzie LME w Londynie mocno rosną - metal może zakończyć handel z najwyższą ceną od 2 lat. Miedź na LME w transakcjach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 1,7 proc. i kosztuje 6.822,00 USD za tonę - podają maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zyskuje 0,03 proc. do 3,0630 USD za funt.

Inwestorzy oceniają, że popyt na miedź ze strony największych konsumentów na świecie, w tym Chin, utrzyma na rynkach napiętą sytuację w czasie utrzymującej się niepewności związanej z podażą miedzi.

W Chinach władze samorządowe pozyskały rekordowe pożyczki na rozwój infrastruktury w tym roku, co oznacza wzrost zapotrzebowania m.in. na miedź do okablowania i przewodów.

Analitycy zwracają tymczasem uwagę, że globalnie maleją zapasy miedzi po ożywieniu popytu na metale przemysłowe w wielu gospodarkach po lockdownach.

Od szczytowych poziomów notowanych w marcu globalne zapasy miedzi zmniejszyły się prawie o połowę. 

Na giełdzie metali LME w Londynie zapasy miedzi są obecnie najniższe od 2005 r. W piątek spadły one o 2,6 proc. Był to już 17. tydzien spadku zapasów miedzi. 

Analitycy Citigroup ostrzegają, że ceny miedzi mogą sięgnąć 8.000 USD za tonę.

Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME wzrosła o 146 USD, czyli 2,2 proc., do 6.710,00 USD za tonę.

W całym ub. tygodniu miedź na LME zdrożała o 0,6 proc. i był to już 4. z kolei tydzień zakończony zwyżką notowań. To najdłuższe takie pasmo tygodniowych wzrostów od połowy lipca. (PAP Biznes) 

Źródło:
PAP

Komentarze