Reklama

Górnictwo

Miedź na LME taniej. Ożywienie w Chinach pod presją słabszego popytu

Fot. Unsplash
Fot. Unsplash

Miedź na giełdzie metali w Londynie tanieje. Ożywienie gospodarcze w Chinach, które są największym odbiorcą miedzi na świecie, jest pod presją słabnącego popytu. Miedź w dostawach 3-miesięcznych nieznacznie traci wobec 9.332,50 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź tanieje o 0,06 proc. do 4,2830 USD za funt.

Analitycy wskazują, że tempo wzrostu gospodarczego w Chinach wprawdzie pozostaje stabilne we wrześniu, ale słabną wydatki krajowe z powodu wprowadzanych rygorystycznych środków kontroli epidemii Covid-19 i zaostrzenia ograniczeń regulacyjnych na rynku nieruchomości.

Chińskie władze zaostrzyły ograniczenia na rynku nieruchomości, aby zmniejszyć ryzyko finansowe, ograniczając dostęp deweloperów do finansowania oraz spowalniając tempo udzielania kredytów hipotecznych potencjalnym nabywcom domów.

We wrześniu sprzedaż domów w największych chińskich miastach uległa spowolnieniu, sygnalizując, że zaostrzenie przepisów regulacyjnych dot. rynku nieruchomości i eskalacja kryzysu u największego chińskiego dewelopera - China Evergrande Group - szkodzą nastrojom wśród nabywców.

W Chinach ochłodzeniu uległa też sprzedaż samochodów, m.in. z powodu niedoborów półprzewodników, co nadal negatywnie wpływa na produkcję w branży motoryzacyjnej.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 59 USD i sięgnęła poziomu 9.332,00 USD za tonę.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama