Reklama

Górnictwo

Miedź na LME nieznacznie traci

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie nieznacznie spadają. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany niżej wobec notowanych na zakończenie poprzedniej sesji 10.186,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź tanieje o 0,17 proc. do 4,7265 USD za funt.

Metale przemysłowe gwałtownie zyskiwały w ostatnich tygodniach, ponieważ globalny kryzys energetyczny wymusza na wielu producentach - od Chin po Europę - ograniczenia w działalności lub nawet zamykanie fabryk.

Według opinii analityków Citigroup Inc. inwestorzy na rynkach metali postrzegają rosnące ceny energii i materiałów jako potęgujące się ryzyko dla konsumpcji metali bazowych w Azji i Europie.

"Kryzys węglowy, gazowy i energetyczny może +zasiać ziarno+ kolejnego spowolnienia w gospodarce" - piszą w nocie analitycy Citi.

Dodają, że rosną też obawy rynków związane z kwestiami łańcucha dostaw, inflacji wynikającej z niedoborów energii, słabnącej gospodarki Chin i mniej sprzyjającej polityki monetarnej amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

"Inwestorzy "w najlepszym razie" czują się jednak niekomfortowo, w związku z prognozami popytu na I półroczne 2022 r." - wskazują.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 36 USD i kosztowała 10.186 USD za tonę.

reklama
reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama