Reklama

Górnictwo

Miedź mocno tanieje po zaostrzeniu relacji USA-Chiny

Autor. Official U.S. Embassy photograph by: Archibald Sackey and Courage Ahiati / U.S. Embassy Ghana

Ceny miedzi na giełdzie w Londynie mocno spadają w związku z zaostrzeniem relacji USA-Chiny w sprawie Tajwanu. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany niżej o 1,2 proc. - po 7.725,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Reklama

Na Comex miedź kosztuje 3,4765 USD za funt i traci 1,85 proc.

Reklama

Na giełdzie metali w Szanghaju cena miedzi spadła o 1,7 proc. do 59.780 juanów za tonę

Inwestorzy śledzą wzrost napięcia pomiędzy USA a Chinami w związku z wizytą w w Azji delegacji Kongresu USA na czele z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Amerykańska delegacja może udać się na Tajwan.

Reklama

Byłaby to pierwsza wizyta najwyższego rangą urzędnika USA na Tajwanie od 25 lat.

Czytaj też

Chiny traktują Tajwan jako część swojego terytorium, a ambasador Chin przy ONZ Zhang Jun ostrzegł, że wizyta Pelosi na Tajwanie osłabiłaby relacje między Chinami i Stanami Zjednoczonymi. 

Z kolei rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby wskazał, że wydaje się, iż Chiny przygotowują się do podjęcia wojskowych prowokacji w związku z możliwą wizytą Nancy Pelosi na Tajwanie. 

Ceny metali bazowych na świecie, w tym miedzi, są też pod presją z powodu pogarszających się danych makro z chińskiej gospodarki, które wskazują na jej dalsze słabnięcie w czasie odradzania się epidemii Covid019.

Produkcja fabryczna w Chinach i nowe zamówienia spadły do poziomu nienotowanego w tym kraju od połowy 2020 r., a zatrudnienie w sektorze detalicznym było najsłabsze od ponad 2 lat - wynika z danych zawartych w China Beige Book International.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie staniała o 98 USD do 7.920,00 USD za tonę.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama