Reklama

Górnictwo

Miedź drożeje z powodu niedoborów energii w różnych regionach świata

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną w reakcji na niedobory energii w różnych regionach świata. Na rynek powrócili - po tygodniowej świątecznej przerwie - chińscy inwestorzy. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej o 0,4 proc. wobec 9.280,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź drożeje o 0,39 proc. do 4,2600 USD za funt.

Inwestorzy śledzą sytuację w Chinach, gdzie niedobór energii elektrycznej spowodował cięcia produkcji w wielu sektorach, w tym w energochłonnym przemyśle wytapiania i obróbki metali przemysłowych.

W prowincji Shanxi zawieszono wydobycie węgla w 27 kopalniach w reakcji na ulewne deszcze i powodzie, co jeszcze zwiększa presję na niedobory paliw w Chinach.

Ostry kryzys "węglowy" wystąpił też w Indiach, a zapasy paliwa spadły do krytycznych poziomów, zwiększając ryzyko cięć produkcji do końca tego miesiąca, jeśli dostawy węgla nie powrócą na rynek.

"Niedobory węgla będą się utrzymywać i nie złagodnieją w krótkiej perspektywie, a to jest pozytywny czynnik wpływający na ceny metali" - wskazuje Jia Zheng z Shanghai Dongwu Jiuying Investment Management Co.

"Notowania metali przemysłowych zasadniczo utrzymują się w podwyższonym przedziale, co odzwierciedla ryzyko związane z ich podażą" - piszą z kolei w nocie analitycy TD Securities.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 234 USD i kosztowała 9.280,00 USD za tonę. 

Reklama
Reklama

Źródło:PAP

Komentarze