Reklama

Górnictwo

Jeszcze nigdy świat nie produkował tyle energii z węgla

Autor. Fot. peggydavis66 / Flickr

Generacja energii elektrycznej ze źródeł węglowych osiągnęła historyczny rekord - podaje Reuters, powołując się na dane koncernu BP.

Reklama

W ubiegłym roku elektrownie węglowe wyprodukowały 10 244 terawatogodzin energii elektrycznej. To więcej niż w rekordowym roku 2018, gdy wynik wyniósł 10 098 TWh.

Reklama

Wszystko wskazuje na to, że w bieżącym roku możemy spodziewać się przebicia i tego rekordu. Działania Rosji (także te przed wojną) doprowadziły do bezprecedensowego kryzysu na rynku gazu, windując jego ceny do astronomicznych pułapów oraz znacząco ograniczając podaż. W efekcie wielu odbiorców zostało zmuszonych do przeproszenia się z węglem, a to będzie mieć swoje konsekwencje - nie tylko klimatyczne.

Czytaj też

Reuters informuje, że w całym 2021 wydobyto na świecie 8173 mln ton węgla. Dla porównania, w latach 2012-2014 było to 8180-8256 mln t. I tu jednak należy spodziewać się zdecydowanych wzrostów, ponieważ nagły zwrot ku węglowi oraz embargo na rosyjskie surowce, doprowadziły do skokowego wzrostu zapotrzebowania.

Reklama

Analitycy Reutersa nie są optymistami i prognozują, że jeśli na półkuli północnej najbliższa zima będzie chłodniejsza niż zwykle, to grożą nam poważneniedobory węgla, gazu i elektryczności. Prawdopodobnie wymusi to „jakąś formę racjonowania energii”.

Reklama

Komentarze

    Reklama