Reklama

Górnictwo

Chiny zamkną ponad 4 tysiące kopalń węgla

Z powodu dramatycznego poziomu zanieczyszczenia środowiska Pekin chce radykalnie zmniejszyć udział węgla w krajowym bilansie energetycznym. Wielomiliardowy program przewiduje zamknięcie 4300 kopalni. Rząd doszedł do wniosku, że jest ich zdecydowanie za dużo.

W walce z wysokim zanieczyszczeniem powietrza rząd w Pekinie chce zamknąć 4300 małych kopalni węgla.  Zgodnie z depeszą chińskiej agencji informacyjnej Xinhua 3-letni proces  stopniowej likwidacji kopalni będzie kosztował 4,2 mld euro. Wraz z nimi milion osób straci pracę.

Pod koniec 2015 r. w Chinach funkcjonowało 11 tysięcy kopalni węgla zatrudniających 6 milionów pracowników. Nadprodukcja surowca doprowadziła do załamania się jego cen. Wtedy też zapadła decyzja, aby zmniejszyć udział węgla w krajowym bilansie energetycznym, który w ubiegłym roku  wyniósł 64,4 procent. Nie tylko więc zagrożenie dla środowiska jest przyczyną radykalnych działań władz.

W ostatnim czasie największe miasta takie jak Pekin czy Szanghaj doświadczyły tak silnego zanieczyszczenia powietrza, że władze ogłosiły najwyższy alert zagrożenia. 

Zobacz także: Smolar: Walczmy o środki modernizacyjne, a nie węgiel [ROZMOWA]

Zobacz także: Świrski: Niskie ceny ropy pogrążą polskie górnictwo

Komentarze