Reklama

Górnictwo

5 lat temu powstała PG Silesia

  • Pojazd dystansowego rozminowania 15М107 „Listwa”. Fot. mil.ru
    Pojazd dystansowego rozminowania 15М107 „Listwa”. Fot. mil.ru

9 grudnia 2015 minęło 5 lat od momentu podpisania umowy rozporządzającej między spółką PG Silesia a Kompanią Węglową, na mocy której PG Silesia przejęła wszystkie operacje KWK »Silesia«. W ciągu 5 lat upadająca i przeznaczona do likwidacji kopalnia przeszła głęboką restrukturyzację efektem czego może dziś stanowić przykład dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa.

Jeszcze kilka lat temu KWK 'Silesia', położona około 40 km od granicy polsko-czeskiej, została uznana przez władze Kompanii Węglowej za trwale nierentowną. W konsekwencji przeznaczono zakład do likwidacji. W 2009 roku kilku związkowców założyło spółkę pracowniczą PG SILESIA, której nadrzędnym celem stało się uratowanie kopalni i tak ważnych dla regionu miejsc pracy. Mając za sobą potężnego inwestora, jakim okazała się grupa ENERGETICKÝ A PRŮMYSLOVÝ HOLDING, a.s., PG SILESIA przystąpiła do przetragu na zakup KWK 'Silesia'. I tak po szeregu spotkań i negocjacji, 9 grudnia 2010 roku Kompania Węglowa i PG SILESIA podpisały umowę, dzięki czemu KWK 'Silesia' stała się całkowicie prywatną kopalnią. 

W ciągu 5 lat czeska grupa EPH zainwestowała w rozwój kopalni ponad miliard złotych. Największe inwestycje zostały poczynione w latach 2011-2013, kiedy to zakupiono 4 kombajny chodnikowe z wyposażeniem przodkowym oraz dwa najnowocześniejsze kompleksy ścianowe. Zmodernizowano także istniejącą infrastrukturę podziemną i wydrążono wiele kilometrów nowych wyrobisk. W tych również latach zmodernizowano Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla i wybudowano nowy podziemny zbiornik węgla. Początkiem 2013 roku do użytku pracowników oddano nowe łaźnie, a w okresie letnim uroczyście uruchomiono w pełni zmodernizowany szyb nr 2. Wszystkie te inwestycje miały na celu przywrócenie mocy wydobywczych ponad stuletniej kopalni. 

W ciągu 5 lat stan zatrudnienia zwiększył się z poziomu 738 pracowników (przejętych od Kompanii Węglowej w 2010 roku) do około 1 700 w chwili obecnej. W 2012 roku podpisano w PG SILESIA Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, dzięki czemu Spółka dysponuje nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu wynagradzania i zatrudniania pracowników. Wprowadzono także niespotykany w polskim górnictwie system pracy 24/7. 

Mionione lata zaowocowaly także szeregiem nagród i wyróżnień dla PG SILESIA. Za rok 2012 Spółka została uhonorowana tytułem 'Tego, który zmienia polski przemysł', za wyznaczenie przez prywatnego inwestora – czeską grupę EPH – nowego kierunku kompleksowych zmian w górnictwie węgla kamiennego. Rok później PG SILESIA otrzymała tytuł „Lidera Społecznej Odpowiedzialności" w kategorii DOBRY PRACODAWCA. W 2014 roku wyróżniono kopalnię lokalną nagrodą gospodarczą 'CZECHOSŁAW 2014', przyznawaną firmom, które prowadząc działalność gospodarczą przyczyniają się do budowy pozytywnego wizerunku gminy, biorą aktywny udział w jej życiu społecznym, a ich działalność odbywa się z poszanowaniem etyki.

"PG SILESIA to szczególna kopalnia na mapie polskich zakładów górniczych. Determinacja załogi, ich walka o utrzymanie miejsc pracy, a także ogromne zaangażowanie w wykonywanie codziennych obowiązków już po przejęciu to przykład godny naśladowania. W ciągu ostatnich 5 lat PG SILESIA udowodniła, że warto było zainwestować miliony, by przywrócić życie tej kopalni. Dziś pomimo bardzo trudnej sytuacji na rynku węgla kamiennego w Polsce PG SILESIA stanowi wzór dobrze funkcjonującego i nowoczesnego przedsiębiorstwa. Dowodem na to jest fakt, że efektywność naszej kopalni to prawie tysiąc ton czystego węgla na pracownika – zatem jeden z najlepszych wyników w Polsce. I w tym kierunku będziemy podążać w kolejnych latach – chcemy być kopalnią nowoczesną, efektywną i co najważniejsze – bezpieczną" - podsumował Michal Heřman, Prezes Zarządu PG SILESIA.

Zobacz także: Akcjonariusze Taurona nie zgodzili się na podniesienie kapitału

Zobacz także: Górnicza telenowela trwa w najlepsze [blog]

Reklama

Komentarze

    Reklama