Reklama

Elektroenergetyka

GE Power dostarczył generator dla Elektrowni Opole

Wrocławski oddział  GE Power jest generalnym projektantem, a fabryka kluczowym dostawcą maszyn elektrycznych dla bloków energetycznych nr 5 i 6 w Elektrowni Opole. Właśnie linię produkcyjną GE Power we Wrocławiu opuścił generator 50WT25E-158, który zasili blok nr 5 w Opolu. 

GE Power dostarcza dla Elektrowni Opole generator 50WT25E-158, który jest innowacyjnym urządzeniem o mocy czynnej 958 MW. Masa całkowita stojana wynosi 426 t., zaś wymiary 13, 92 x 4,20 x 4,28 m. Całkowita waga użytej do produkcji blachy magnetycznej wyniosła aż 300 ton zaś długość użytych przewodów miedzianych to aż 123 km. Każdy z generatorów przeznaczonych na potrzeby budowanych bloków energetycznych 5 i 6  w Elektrowni Opole pokryłby  zapotrzebowanie energetyczne Macedonii.

Budowa bloków energetycznych nr 5 i 6 w Elektrowni Opole jest flagową inwestycją PGE Polskiej Grupy Energetycznej SA i największą inwestycją w Polsce po 1989 roku. Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie. Zastosowanie najnowocześniejszych technologii pozwoli osiągnąć najwyższą dla elektrowni węglowych efektywność wytwarzania energii elektrycznej (tzw. sprawność netto bloków wyniesie co najmniej 45,5 proc.) co oznacza ok. 20 proc. niższą emisję CO2 w porównaniu do funkcjonujących w Polsce elektrowni starszej generacji. Realizowana inwestycja w znaczący sposób przyczynia się do rozwoju krajowej gospodarki. Ponad 80% złożonych dotychczas zamówień realizowanych jest przez polskie przedsiębiorstwa, a z każdej złotówki wydanej na inwestycję aż 70 groszy zostaje w kraju.

Zobacz także: Elektrownia Opole: budowa nowych bloków na półmetku

Reklama

Komentarze

    Reklama